NaTreku.cz

Výstup na Malý Rozsutec v Národním parku Malá Fatra

Pohoří, oblast / Stát

Malá Fatra / Slovensko

Roční období

Léto

09. 08. 2007

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 980 m

↓ 978 m

Délka

9.8 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1343 m n.m.

min. 561 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 980 m
Sklesané metry: 978 m

Užitečné informace

  1. Od hotelu Diery jdeme po modré značce až ke kolibě Podžiar (1 hodina).
  2. Od Koliby Podžiar jdeme po modré až do sedla Medzirozsutce (2 hodiny).
  3. Ze sedla Medzirozsutce jdeme po červené na Malý Rozsutec (0,5 hodiny).
  4. Z vrcholu Malého Rozsutce jdeme se vracíme k hotelu Diery po zelené (1,5 hodiny).

Užitečné informace

  1. Od hotelu Diery jdeme po modré značce až ke kolibě Podžiar (1 hodina).
  2. Od Koliby Podžiar jdeme po modré až do sedla Medzirozsutce (2 hodiny).
  3. Ze sedla Medzirozsutce jdeme po červené na Malý Rozsutec (0,5 hodiny).
  4. Z vrcholu Malého Rozsutce jdeme se vracíme k hotelu Diery po zelené (1,5 hodiny).

Jednodenní lehký trek v Dolných dierach na Malé Fatře

Nástupní místo

Nástup na túru začíná v Bielem Potoku, části vesnice Terchová východně od Žiliny. Modrá značená stezka NCH (naučný chodník) Diery startuje hned u hotelu Diery. Jedná se o turisticky velmi populární trasu a proto Vám každý obyvatel Terchové začátek treku poradí.

Popis treku

Od hotelu Diery vycházíme po modré značce. Asi po půl hodině přicházíme k rozcestníku. Máme na výběr pokračovat po modré a jít tak přes Dolné diery nebo jít po žluté značce přes Nové diery.

Jelikož jsou Dolné diery (modrá) zábavnější (je zde více řetězů a železných schodů), vyrážíme po modré značce. Cesta vede prakticky korytem Hlbokého potoka. Po další půlhodině přicházíme ke kolibě Podžiar, která je v letní sezóně otevřená.

Chvíli posedíme a jdeme dál po modré značce směr sedlo Medzirozsutce. Z Podžiaru lze pokračovat také po žluté značce směr Štefanová. Až do sedla Medzirozsutce je to z Podžiaru cca 1,5 - 2 hodiny chůze pozvolným stoupáním po lesní cestě, bez strmějších úseků. V sedle Medzirozsutce v přístřešku se nasvačíme a nabereme síly pro výstup na Malý Rozsutec 1 343 m n. m..

Ze sedla lze také pokračovat jižně po červené značce na Velký Rozsutec 1 609 m n. m. - po této červené značce je pak možnost pokračovat v treku přes celý hřeben národního parku Malé Fatry (přes Stoh 1 607 m n. m., Chleb 1 646 m n. m., nejvyšší horu Malé Fatry Velký Kriváň 1 708 m n. m., Malý Kriváň 1 670 m n. m. a Suchý 1 468 m n. m. až do Strečna).

Cesta na Malý Rozsutec ze sedla (červená značka) vede chvíli po náhorní plošině až do sedla Zákres. Odtud již začíná strmější kamenitý úsek, který je těsně pod vrcholem okořeněn několika řetězy (foto). Nejedná se o exponovaná místa. Zkušený vysokohorský turista zde nemá žádné problémy, pasáž zvládnou i školou povinné děti v dobré kondici.

Na vrcholu Malého Rozsutce děláme pár fotek okolních hor (Ostré 1 167 m n. m., Osnica 1 363 m n. m. a všudypřítomného Velkého Rozsutce 1 609 m n. m.). Z vrcholu pak scházíme po zelené značce zpět k hotelu Diery. Stezka těsně pod vrcholem je kamenitá, později přechází v lesní pěšinu. Cesta z vrcholu k hotelu nám trvá cca 2 hodiny.
 

Náročnost

Jedná se o snadný trek s celkovým převýšením kolem 1 000 výškových metrů. Dá se lehce zvládnout za 5 - 6 hodin, záleží na délce odpočinkových pauz. Na celém treku jsou krátké úseky kolem Hlbokého Potoka jištěné snadnými řetězy nebo překlenuté železnými schody. Kousek pod vrcholem Malého Rozsutce 1 343 m n. m. je několik strmějších metrů ve skále jištěno řetězy. Nejedná se však o exponovaná místa.
 

Dostupnost vody

Na tento jednodenní trek nám stačilo 1,5 litru vody na osobu, které jsme pořídili v Terchové. Po cestě se navíc v letní sezóně můžete občerstvit v kolibě Podžiar - nachází se na křížení modré a žluté značky.
 

Možnosti přespání

Na tomto treku není nutnost přespávání. Spaní ve volné přírodě je navíc v národních parcích na Slovensku zakázané. Nejbližší možnost přespání je ve Štefanové, v Chatě na Grúni, nebo pak Chatě pod Chlebom, která se využívá k přespání při přechodu hřebene Malé Fatry.
 

Vrcholy

Z vrcholu Malého Rozsutce je možnost vidět zejména tyto vrcholy: Velký Rozsutec 1 609 m n. m., Ostrý 1 167 m n. m., Osnicu 1 363 m n. m.
 

Nebezpečí

Na Malé Fatře občas bývají spatřeni medvědi, ale to se jedná spíše o odlehlejší místa mimo značené trasy. Treky v Dierach jsou turisticky velmi oblíbené, v sezóně je zde celkem hodně turistů. Je proto nepravděpodobné, že byste nějakého medvěda zahlédli. Za deštivého počasí nebo v zimě může být nebezpečný pohyb po kamenitém povrchu pod vrcholem Malého Rozsutce, zejména pasáž s řetězy.
 

Jídlo

Možnost dobře se najíst je na začátku nebo konci treku v hotelu Diery. Malé občerstvení je možné v kolibě Podžiar, která se nachází nad Dolnými Dierami.
 

Zajímavosti

Janošíkovy diery jsou celoročně otevřené. Neplatí tak na ně sezonní uzávěra jako např. pro přechod Velkého Rozsutce. Ten je na jaře uzavřen z důvodu ochrany živočichů. Tento trek tak lze provést celoročně. Je jen nutné v zimních měsících dávat pozor na náledí, které se v dierach tvoří, neboť je zde přes 20 vodopádů a velké vlhko.

Vloženo: 01. 04. 2017
Autor:
Karel
Profil autora