NaTreku.cz

Výstup na Klosterwappen v pohoří Schneeberg

Pohoří, oblast / Stát

Schneeberg a Rax Alpe / Rakousko

Roční období

Jaro

21. 05. 2011

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1296 m

↓ 1296 m

Délka

10.1 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 2076 m n.m.

min. 855 m n.m.

Turistická mapa Schneeberg

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1296 m
Sklesané metry: 1296 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost -větší
  2. Vhodné pro děti- ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Letní trek na Klosterwappen, nejbližší dvoutisícovku od Vídně

Nástupní místo

Parkoviště u sjezdovky u hotelu Gschaiderhof na koneci silničky vedoucí z města Puchberg am Schneeberg. Parkoviště je zdarma.
 

Popis treku

Vzhledem k předpovědi počasí, která slibovala bouřky, jsme se tentokrát rozhodli pro rychlý výstup v pohoří Schneeberg. Od parkoviště jsme vyrazili přímo směrem k chatě Edelweis Hütte. Nešli jsme po značené cestě, ale po sjezdovce. Výstup je sice prudší, ale výrazně kratší a 350 výškových metrů nastoupáte velmi rychle. Po krátkém odpočinku u chaty Edelweis Hütte jsme pokračovali značenou cestou č. 801 Fadensteig přímo na plošinu Schneebergu. Cesta vede mezi skalami, poté pěšinkou v kamenité suti a nakonec vás dovede mezi kosodřevinu. Takto jsme po chodníku bez problémů překonali skalní stupeň Fadenwände a vystoupali jsme na náhorní plošinu Schneebergu.

Další postup je jednoduchý, stezka dál stoupá po alpských loukách a přes vrchol Kaiserstein 2 061 m n. m. jsme došli na chatu Fischer Haus. Z chaty vede krátký hřebínek na nejvyšší bod celého minipohoří Schneeberg - Klosterwappen 2 076 m n. m. Po výstupu na vrchol jsme se vrátili na chatu, kde jsme vše oslavili pivem a poté jsme začali sestupovat stejnou cestou, jak vedl náš výstup. Vzhledem k blížící se bouřce jsme sjezdovku od chaty Edelweis Hütte k parkovišti seběhli, což mělo neblahý dopad na naše stehna, která nás několik dnů neuvěřitelně bolela. Ale jinak to byl krásný půldenní výšlap na první dvoutisícovku na západ od Vídně.
 

Náročnost

Lehký výstup bez jakéhokoliv nebezpečí. Nejsou zde žádné extrémě strmé úseky nebo technicky obtížná místa. Ve skalní stupni Fadenwände jsou mírně exponovaná místa, pro zkušeného vysokohorksého turisty naprosto bezproblémová. Jediný možným problémem pro méně zdatné turisty jsou nastoupané metry, které během jednoho dne činí asi 1 300 výškových metrů.

Dostupnost vody

Vodu jsme měli s sebou již z České republiky, na začátku treku měl každý člen túry 2 litry vody. Další možnost je nabrat vodu na chatách po cestě - Edelweiss Hütte a Fischer Hütte.
 

Možnosti přespání

Nocleh je možný na chatách Fisher Hütte nebo Edlweis Hütte, které budete během treku míjet.
 

Vrcholy

Půjdete přes vrcholy Kaiserstein 2061 m n. m. a Klosterwappen 2076 m n. m. Z vrcholu Klosterwappen pak budete mít krásné výhledy (za dobrého počasí) na Veitsch Alpe, Schnee Alpe, Eisenerzer Alpe a Hochschwab.
 

Nebezpečí

Celý trek je bezproblémový, cesta vede po stezkách nebo alpských loukách. Pro nás bylo jediné nebezpečí přicházející bouřka, před kterou jsme nakonec museli rychle sestupit zpět do údolí.
 

Jídlo

Na chatách Edelweiss Hütte a Fischer Hütte je možné se bez probémů najíst. My jsme během tohoto treku měli jen vodu a zasloužené pivo na chatě Fischer Hütte.
 

Zajímavosti

Pohoří Schneeberg je první dvoutisícové pohoří na západ od Vídně. Proto je zde větší koncetrace lidí. Atraktivitě pohoří nahrává i počet chat, které se v pohoří nachází. V jižní částí je zbudována zubačková dráha, která vyveze cestující z města Puchberg am Schneeberg až na náhorní plošinu pohoří Schneeberg.
 

Vloženo: 11. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora