NaTreku.cz

Výlet s dětmi na horu Rinsennock v pohoří Nockberge

Pohoří, oblast / Stát

Nockberge / Rakousko

Roční období

Léto

01. 07. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 498 m

↓ 658 m

Délka

7.7 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 2334 m n.m.

min. 1706 m n.m.

Turistická mapa Nockberge v rakouských Alpách

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 498 m
Sklesané metry: 658 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Přelidněnost - v létě malá, jedná se spíše o lyžařské středisko

Horská turistika na vrchol Rinsennock nad sedlem Turracher Höhe v Rakousku

Nástupní místo

Parkoviště u spodní stanice Panorama v sedle Turracher Höhe, kde využijete lanovku a samotná pěší túra začne na horní stanici lanovky.
 

Popis treku

Lanovkou (jezdí každý den a kombinuje sedačku s kabinkou) se dostanete z horského sedla Turracher Höhe do nadmořské výšky cca 2 000 m n. m., kde stojí i horská chata Almzeithütte. Kdybyste měli více času můžete si tu sjet bobovou dráhu.

Cesta vede na vrchol Rinsennock po turistické značce dobré kvality a viditelnosti. Cestou na vrchol minete horní stanici další sedačkové lanovky (cca 2 200 m n.m.). Kdybyste ji chtěli použít, můžete parkovat u její spodní stanice, která se nachází cca 1 km od spodní stanice Panoramy. Ale pozor, tato lanovka funguje v létě jen 2x v týdnu (středa a neděle).

Výstup k této lanovce je nejprudší z celého výletu. Cesta vede v serpentinách nahoru. Výstup na samotný vrchol Rinsennock vede po úzkém hřebenu, ale s trochou opatrnosti to není problém. Stezka nevede úplně u hrany hřebene. V horní části je cesta více kamenitá. Vrchol je poměrně plochý, takže si můžete na trávníků dát zaslouženou svačinu. Pro sestup jsme zvolili jižní zvolna padající hřebínek. Pěšina tu vede travnatým povrchem, který příjemně péruje pod nohama.

U horní hranice lesa je trochu problém s orientací, turistická značka se občas na chíli ztratí, ale jestliže půjdete stále po hřebenu opět ji s jistotou naleznete. Asi po 0,5 km narazíte na otevřenou planinu uprostřed lesa, z které již vede lesní cesta. Po dalším cca 0,5 km se cesta rozdvojuje. Jedna větev padá dál po svahu kopce dolů do údolí, druhá, kterou jsme zvolili my, se po chvilce prudce obrací na sever zpět k východisku naší cesty. Je to příjemná vrstevnicová lesní cesta, která rychle ubíhá, a dovede nás přímo k parkovišti pod lanovku. Vycházeli jsme cca v 11 hodiny dopoledne z horní stanice lanovky Panorama, a zpět jsme se dostali cca v 16 hodin. Času na zastávky a svačiny bylo dost.
 

Náročnost

Alpská túra pro začátečníky. Celou dobu se jde po úzké turistické stezce / chodníku. Výstup velmi usnadňuje použití lanovky, takže i převýšení není velké. Jediné stoupání je tak vlastně od horní stanice lanovky. Cesta vede v serpentinách a stoupání tak není moc prudké. Sestup je jednoduchý po širokém hřebenu, v lesní části je potřeba trefit správnou cestu zpět. Ale takřka všechny cesty vedou zpět do sedla. Trasu bez problémů zvládnou děti školního věku - vyzkoušeno. A také ji mohou absolvovat psi, neboť lanovka je kabinková.
 

Dostupnost vody

Stačil nám 1 litr vody na osobu, kterou jsme měli koupenou. Vodu lze nabrat na WC dolní stanice lanovky Panorama v Turracher Höhe (funguje i v létě). Pramen jsme po cestě žádný neviděli. Další možnost je chata Almzeithütte u horní stanice lanovky.
 

Možnosti přespání

V horském sedle Turracher Höhe je více možností k přespání. Jsou tu jak hotely, tak penziony.
 

Vrcholy

Z vrcholu Rinsennock 2 334 m n.m. jsou skvělé výhledy na takřka celé pohoří Nockberge.
 

Nebezpečí

Na trase není žádný nebezpečný úsek. Jde se celou dobu po horských stezkách nebo lesních cestách. Hřeben hory není tak úzký, aby zde bylo nebezpečí nějakého pádu. V létě je tak samozřejmě nutné dát si pozor na bouřky.
 

Jídlo

Balené svačiny, ovoce, čokoládové tyčinky. U horní stanice lanovky je chata Almzeithüte, kde je možné se také dobře občerstvit.
 

Zajímavosti

V průsmyku Turracher Höhe, který naleznete na hranici Štýrska a Korutan, na vás čeká skvostná příroda bez chaosu alpských megastředisek. V zimě můžete využít lyžařský areál, který tvoří 38 kilometrů sjezdovek (spojuje je 14 lanovek). První lyžování zde můžete začít už během října a lyžuje se až do začátku května. Na jezeře Turrachsee v průsmyku najdete ledové plochy pro bruslaře i pro vyznavače curlingu. Nebo si můžete užít orientální lázně – hammam. Více informací o středisku najdete na oficiálním webu průsmyku Turracher Höhe.

Vloženo: 04. 10. 2018
Autor:
bob
Profil autora