NaTreku.cz

Turistický výlet na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech

Pohoří, oblast / Stát

Bílé Karpaty / Česko

Roční období

Léto

18. 08. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 342 m

↓ 342 m

Délka

11.0 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 970 m n.m.

min. 644 m n.m.

Turistická mapa Velké Javořiny

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 342 m
Sklesané metry: 342 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - Ano
  3. Vhodné pro kočárek - NE
  4. Dostupnost vody - na trase není možnost nabrat vodu. Možnost sejít na SK stranu na Holubyho chatu.

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - Ano
  3. Vhodné pro kočárek - NE
  4. Dostupnost vody - na trase není možnost nabrat vodu. Možnost sejít na SK stranu na Holubyho chatu.

Tipy na výlety v zemi Česko

Krátký výlet na rozhlednu Blatenský vrch
Česko
Léto 2021

Krátký výlet na rozhlednu Blatenský vrch

Obtížnost: 1 / 5
Délka: 2 hodiny
Výlet z Dolní Moravy na horu Klepáč
Česko
Léto 2021

Výlet z Dolní Moravy na horu Klepáč

Obtížnost: 1 / 5
Délka: 3 hodiny
Letní výlet na Děčínský Sněžník
Česko
Léto 2021

Letní výlet na Děčínský Sněžník

Obtížnost: 1 / 5
Délka: 2 hodiny

Všechny treky v zemi Česko

Výlet s dětmi na Velkou Javořinu, nejvyšší horu Bílých Karpat

Nástupní místo

Neplacené parkoviště u Kamenné boudy na konci lesní asfaltky. Na tuto cestu se odbočuje ze státní silnice spojující Strání a Slavkov.
 

Popis treku

Na parkovišti jsme se napojili na červenou značku - Cesta hrdinů SNP. Ta vede nejprve po lesní asfaltce, ale brzy odbočí a začne stoupat po lesní cestě. Cesta je stále poměrně široká. Stoupání kupodivu není nijak prudké a tak bez problémů a zbytečných zdržování pokračujeme v cestě. U odpočivadla u Bětina Javoru jsem se na chvilku zastavili a odpočinuli si.

Poté jsme dál pokračovali po široké lesní stezce. Ta nakonec začala přeci jen nabírat výšku. Po opuštění lesa se před námi zjevila louka a na jejím vrcholu vysílač. Výstup po louce byl nejpruší z celé cesty. Z vrcholu jsou ničím nerušené výhledy na všechny strany. My jsme měli trošku opar, tak jsme měli výhled trošku omezený.

Od vysílače jsme po cestě přešli k památníku česko-moravsko-slovenské vzájemnosti. Zde jsme opustili vrcholový hřeben a po červené značce jsme trošku prudšeji sestoupili k asfaltové lesní cestě se zelenou značkou - Naučná stezka Javořina. Ta nás nakonec přivedla zpět na parkoviště u Kamenné boudy.
 

Náročnost

Nenáročný výstup vedený většinou v lesním terénu. Cesta na Velkou Javořinu je široká a bezpečná. Sestup je naopak veden většinou po lesní asfaltce. Stoupání je sice dlouhé, ale není moc prudké. Nejprudší je závěrečná loučka k vysílači. Cesta není vhodná pro kočárky. Ideální je výlet pro psy. Výstup zvládnou i děti předškolního věku.
 

Dostupnost vody

Na žádný pramen jsme po cestě nenarazili, měli jsme naštěstí vlastní zásoby. Stačilo 1,5 litru na osobu. Na slovenské straně těsně pod vrcholem se nachází Holubyho chata. Zde je i restaurace a je možné zde doplnit nejen tekutiny. Je možné platit i Kč, ale kurz výhodný samozřejmě není.
 

Možnosti přespání

Na sloveské straně hory je Holubyho chata. Zde je možné přespat. Samozřejmě není problém spát ve stanu nebo pod širákem na vrcholové louce.
 

Vrcholy

Z vrcholu Velké Javořiny 970 m. n.m je za dobré viditelnosti možné vidět všechny západní pohoří Slovenska, např. Malou a Velkou Fatru, Inovec a další. Z českých hor například Pálavu a Bílé Karpaty.
 

Nebezpečí

Na trase není žáné nebezpečné místo. Celou dobu se jde po široké lesní cestě nebo asfaltce. Za bouřky je samozřejmě nebezpečné zůstat na vrcholové louce. Jedná se o nejvyšší bod široko daleko a navíc je zde magnet na blesky - vysílač.
 

Jídlo

Holubyho chata na slovenské straně má každý den otevřenou restauraci, kde se můžete najíst.
 

Zajímavosti

Každoročně v létě se koná na vrcholu Velké Javořiny Slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Tradice vznikla v roce 1992 jako nesouhlas s rozdělením federativní republiky. Češi a Slováci se však na vrcholu setkávali již před rokem 1848. Součástí slavností je kulturní program, jarmark, k vidění je folkorní oblečení a nechybí ani podium, na kterém hrají folkové kapely. Více informací najdete na tomto webu zde.

Vloženo: 28. 08. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora