NaTreku.cz

Jednodenní zimní trek v pohoří Hochschwab

Pohoří, oblast / Stát

Hochschwab / Rakousko

Roční období

Zima

21. 02. 2015

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1462 m

↓ 1462 m

Délka

17.7 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 1920 m n.m.

min. 851 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1462 m
Sklesané metry: 1462 m

Zimní výstup na hory Windgrube a Zlaken Kogel v pohoří Hochschwab

Nástupní místo

Parkoviště u dolní stanice lanovky v městečku Aflenz Kurort, jižně od pohoří Hochschwab.
 

Popis treku

K pohoří Hochschwab jsme přijeli pozdě v noci. Podle původních plánů chtěli usnadnit výjezdem autem k salaším Bürgeralm v jižní části Hochschwabu. K našemu nemilému překvapení však byla cesta u spodní stanice lanovky uzavřená. Proto jsme přespali na parkovišti u lanovky v autě. Brzy ráno jsme se vydali po značené cestě č. 4 směrem k salaším. Cesta z velké části vede po výjezdové cestě, která však v zimě slouží jako sjezdovka. Po asi 2 hodinách chůze jsme došli k salaším. (foto) Dále jsme pokračovali na horu Windgrube 1 809 m n. m. nad salašemi. Těsně pod vrcholem je i velká chata Schönleiten Haus, která však byla zavřená. Z vrcholu se poprvé v plné krásne zjeví masiv pohoří Hochschwab. (foto) Pokračovali jsme po krásném širokém hřebeni Endriegel směrem na sever. Hřeben je ze začátku velmi široký a bezpečný. Při přiblížení k sedlu Zlacken se však zužuje a prostupuje kosodřevinou. V těchto místech jsou i varovné cedule kvůli nebezpečí lavin při větším množství sněhu. My jsme prokličkovali mezi kosodřevinou a lehce jsme sestoupili do sedla Zlacken. (foto) Ze sedla vedl nejprudší úsek celé cesty. Stoupání bylo náročné, zvlášť v zimních podmínkách. Nad sedlem cesta pokračovala v krásné krajině skal a alpských luk. Došli jsme až k nouzovému bivaku Unterstands H. a vystoupali na horu Zlaken Kogel 1 920 m n. m. (foto) nad bivakem. Původně jsme chtěli dojít až na horu Kampl. Jelikož jsme však měli časovou ztrátu způsobenou ranním výstupem k salaším, rozhodli jsme se, že zde výstup ukončíme.

Cestu zpět jsme šli po výstupové trase. Vzhledem k počasí a ne velkému množství sněhu to byl velmi příjemný sestup. Únava na nás ale nakonec dolehla a v kombinaci s mírnou leností jsme od salaší Bürgeralm využili možnost lanovky a zbylých 800 m. převýšení jsme se pohodlně svezli za 6 Euro na osobu (nějak jsme ukecali obsluhu lanovky, nebot cesta lanovkou stojí 9 Euro). Tak jsme se dostali k autu a příjemně unaveni jsme vyrazili zpět domů.
 

Náročnost

Poctivý zimní výstup s převýšením asi 1 000 výškových metrů. Nejedná se o technický náročnou trasu, ale zimní podmínky výstup přirozeně ztěžují.
 

Dostupnost vody

Vodu lze nabrat na chatách po trase - u salaší a na chatě Schönleiten Haus.
 

Možnosti přespání

Vzhledem k pozdnímu příjezdu na místo jsme přespali v autě na parkovišti u spodní stanice lanovky. Možností k ubytování je ale několik u horských salaší Bürger Alm. V sezoně i na chatě Schönleiten Haus.
 

Vrcholy

Na trase jsou dva vrcholy - Windgrube 1 809 m n. m. a Zlaken Kogel 1 920 m n. m. Po cestě jsou krásné výhledy na jižní část pohoří Hochschwab a na pohoří Veitschalpe.
 

Nebezpečí

Při větším množství sněhu je nebezpečí lavin v nejužšim místě hřebene Endriegel, kousek u hory Höchstein. Jsou zde i varovné cedule. My jsme měli naštěstí sněhu málo a tak byl přechod bezprobémový.

Vybavení

Na tuto zimní trasu je dobré mít kromě kvalitního oblečení a pevných bot také sněžnice a teleskopické hole. Určitě se hodí i návleky do sněhu na nohy.
 

Jídlo

Občerstvení je možné na chatě Schönleiten Haus (v sezoně) a v hospodě u salaší Bürgeralm. My jsme si vystačili s vlastními zásobami.
 

Zajímavosti

Původně jsme chtěli autem vyjet až k salaším Bürgeralm do výšky 1 600 m n. m. V zimním období je však část cesty využívána jako sjezdovka a je zavřená. Proto jsme museli začít náš výstup už od spodní stanice lanovky a tudíž jsme si dali navíc 800 m. převýšení. Což nás stálo asi 2 hodiny a trošku sil. V létě je autem možné vyjet až k salaším.

Tip na výlet

Pohoří Hochschwab je krásné v každém ročním období. Popis podzimního treku naleznete i na našem webu - Podzimní treking v pohoří Hochschwab
 

Vloženo: 18. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora