NaTreku.cz

Zimní treking na Hochturm v pohoří Hochschwab

Pohoří, oblast / Stát

Hochschwab / Rakousko

Roční období

Zima

16. 01. 2011

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1004 m

↓ 1004 m

Délka

10.0 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 2081 m n.m.

min. 1209 m n.m.

Turistická mapa Hochschwab

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1004 m
Sklesané metry: 1004 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost -malá
  2. Vhodné pro děti- ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Jednodenní horská túra v jižní části pohoří Hochschwab

Nástupní místo

Parkoviště u dolní stanice lanovky na horu Polster v silničním sedle Präbichl. To leží na silnici spojující města Eisenerz a Trofaiach.

Popis treku

Pro výstup na horu Hochturm jsme si vybrali nástupní místo v silničním sedle Präbichl, které leží ve výšce 1 200 m n. m. Po nočním příjezdu jsme noc strávili v autě. Brzy ráno jsme se vydali po značené cestě č. 871 do horského kotle Handl Graben. Cesta jen pozvolna nabírá výšku a vede lesem. Po asi 2 km chůze jsme se stočili doprava a kolem salaší Obere Handl Alm jsme začali prudce stoupat. Cesta dál lesem prudce stoupala a dovedla nás až do sedla Laming Sattel. Ze sedla jsme se přes skalní stupeň dostali na náhorní plošinu Wildfeld. Značená cesta pro letní výstup vede středem plošiny, v zimě je však lepší jít po její hraně a vyhnout se tak prudším svahům. Takto jsme vystoupali na horu Lamingegg 1 959 m n. m. Sestup z hory byl krapet náročnější vzhledem k množství sněhu. Dál jsme pokračovali po hraně až k úpatí hory Hochturm. Na vrchol hory vede pohodlný chodník a dovede vás až na široký vrchol hory Hochturm 2 081 m n. m. Z vrcholu je možné vidět celé pohoří Hochschwab a další okolní pohoří.

Sestup z hory probíhal po stejné cestě jako výstup, jen jsme plošinu Wildfeld nešli po hraně, ale sestoupili jsme do spodních partií plošiny. Tím jsme se vyhnuli nebezpečnému traverzu a pohodlně jsme došli do sedla Laming Sattel. V sedle jsme se nepustili dolů výstupovou cestou, která vedla lesem. Sestup jsme vedli pravou stranou kotle a pohodlně jsme tak sestoupili do údolí. Tam jsme se napojili na značenou cestu, která nás dovedla zpět k autu.
 

Náročnost

Středně těžká túra v zimních podmínkách. Náročnější je výstup do sedla Laming Sattel a poté traverzování hory Lamingegg. V zimních podmínkách hrozilo uklouznutí (hodí se trekové hole), které se také jednomu členovi výpravy stalo. Naštěstí terén není nebezpečný a jízda po zadku dopadla bez úhony. V případě treku bez sněhových podmínek se jedná o pohodový výstup bez jakýchkoliv problémů.
 

Dostupnost vody

Vodu je možné nabírat v potoce, který pramení těstně pod sedlem Laming Sattel.
 

Možnosti přespání

Po příjezdu do silničního sedla Präbichl jsme noc přečkali v autě. Určitě ale není problém si domluvit ubytování na některé chatě v okolí. Nachází se zde lyžařské středisko, takže možností ubytování je více.
 

Vrcholy

Během treku jsme vystoupili na hory Lamingegg 1 959 m n. m. a Hochturm 2 081 m n. m. Z hory Hochturm jsou krásné výhledy na pohoří Hochschwab a na Ennstálské Alpy, kterým vévodí hora Eisenerzer Reichenstein.
 

Nebezpečí

V zimních podmínkách je lehce nebezpečné traverzování hory Lamingegg. Je to prudší svah a hrozí podklouznutí. Naštěstí není kam spadnout, svah se postupně srovnává.
 

Jídlo

Občerstvit se je možné v letní sezoně na chatě Leobner Hütte, která leží kousek od výstupové trasy ve svahu hory Polster, případně v nějaké restauraci v silničním sedle Präbichl.
 

Vloženo: 11. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora