NaTreku.cz

Improvizovaný přechod přes horu Großer Donnerkogel

Pohoří, oblast / Stát

Dachstein / Rakousko

Roční období

Léto

08. 07. 2021

Náročnost

C

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1490 m

↓ 1489 m

Délka

13.6 km

9 hod.

Nadmořská výška

max. 2050 m n.m.

min. 925 m n.m.

Turistická mapa Dachstein

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1490 m
Sklesané metry: 1489 m

Užitečné informace

  1. 6:30 parkoviště, 10:00 vrchol Donnerkogelu, 12:00 Stuhlalm. 15:00 zpět u jezera

Okružní trek s klettersteigem na vrchol Großer Donnerkogel

Nástupní místo

Parkoviště Vorderer Gosausee. Na parkoviště vede silnice z městečka Gosau ležící severozápadně od masivu Dachsteinu. 
 

Popis treku

Plán: ambicioznější část výpravy vyrazí dříve před lanovkou, aby se vyhnula možným zástupům, proleze si ferátu, další si dojede v klidu lanovkou a nahoru normálkou, v 10 se sejdem u vrcholového kříže. Ale člověk míní...

V 6:30 vycházíme se synkem z parkoviště u dolního Gosausee, abychom se vyhnuli popisovaným zástupům od lanovky. 1:15 h serpentin po žlutomodré značce na Gablonzer Hütte, poté asi 15 min k nástupu na ferátu. Objevuje se prekérka. Spodní část je zavřená kvůli opravě, ale nezoufejte, horní část pokračuje, jen následujte šipky. Fajn, najdeme první dvě, netuše, že další bude pokračovat někde necestičkou kosodřevinou, více schovaná, další šipku nenacházíme, místo toho se ocitáme na normálce. Začíná to být divné, hledáme vhodnou odbočku, trochu bloudění. To už v dálce vidíme žebřík...a na něm lidi. Nějak se tam museli dostat. Objevíme tímto ústupovou cestičku z feráty a touto jsme za chvíli u působivého žebříku. Potkáváme dva Poláky a našince. Žádné zástupy. Žebřík dobře utažený, ale výživný, pak krásné polezení s výhledem na jezero a celé Gosau. Přichází zpráva druhé části výpravy- že po nočním dešti vyhodnotili normálku za příliš klouzavou a sestupují. Dobrá plán B- setkáme se na Stuhlalmu.

V 10 jsme u vrcholového kříže, nádhera, paráda, výhledy všude, jen pár našinců...Přichází zpráva, že druhá část ani na chatu nedojde. Dobrá, jdeme sami. Když už jsme tady, tak si dáme hezký okruh. Na rozcestníku zprava. že nur für geübte. Opravdu. Sestup již bez výzbroje, ale snad náročnější, skoro kolmo dolů a nahoru, občas nějaké lanko. Zasloužená odměna na chatě Stuhlalm, kde k dokonalosti chybí snad jen čepované. Po občerstvení následuje traverz zpět ke Galblonzer hütte, ještě výstup na vyhlídku Gosaunet-Platzerl, setkání se zbytkem skupiny a sestupujeme stejnou cestou. V 15 hod. jsme u jezera.
 

Náročnost

Náročnost středně těžká. Celkové převýšení cca 1 500 m. Hodinový nástup lesními serpentinami, bloudění kvůli rekonstrukci (viz text). Na vrchol ferratové lezení s nutnosti setu, přes atraktivní žebřík na vrchol. Okružní prudký sestup již bez jištění. 
 

Dostupnost vody

Běžných 1,5 l a doplnění na chatě Stuhlalm. Po cestě žádný pramen nebo studánka není. 
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné na chatě Gablonzer Hütte, která leží u horní stanice lanovky. 
 

Vrcholy

Na trase se jde přes vrcholy Grosser Donnerkogel 2 050 m n.m. a Steinriesenkogel 2 008 m n.m. Výhledy jsou skvělé např. na Dachstein, Tennengebirge nebo Hochkönig. 
 

Nebezpečí

V nižších partiích jsou největší problém asi krávy...bylo již několik případů, kdy napadly a zranily turisty. Samotný klettersteig  odpovídá C/D náročnosti. Nutné vybavení na ferraty. Sestup bez jištění je poměrně strmý, je nutné používat ruce. 
 

Jídlo

Tyčinky, občerstvení na chatách po cestě. 
 

Zajímavosti

Součástí klettersteigu je unikátní 40 metrů dlouhý zavěšený žebřík. Výstup je tak poměrěn vzdušný. 
 

Vloženo: 08. 09. 2021
Autor:
Bodik
Profil autora