NaTreku.cz

Trek měsíční krajinou východního Dachsteinu

Pohoří, oblast / Stát

Dachstein / Rakousko

Roční období

Léto

26. 08. 2023

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1937 m

↓ 1939 m

Délka

18.7 km

9 hod.

Nadmořská výška

max. 2667 m n.m.

min. 1136 m n.m.

Turistická mapa Dachstein

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1937 m
Sklesané metry: 1939 m

Náročný trek v masivu Dachsteinu s výstupem na horu Scheichenspitze

Nástupní místo

Ramsau am Dachstein - Kulm, Parkoviště pod hotelem Feistererhof, placené (3 € den).
 

Popis treku

Auto parkuji na prostorném placeném parkovišti (3 €) v Ramsau – Kulm, nedaleko hotelu Feistererhof. Přímo u parkoviště začíná tzv. Königsetappe, po níž půjdu část cesty. Začátek trasy vede po široké lesní cestě až k Lärchbodenalm, malému almu s občerstvením, asi hodinu cesty z údolí. Od něj se pěšina točí mezi skalami a klečí, pořád nahoru podél vyschlého koryta Feisterbachu k dolní stanici zásobovací lanovky chaty Guttenbergerhaus. Procházím pod stěnou Fischermauer a vyhýbám se třem ovcím, které zbloudily od stáda. Nade mnou je kotel Tiefkar a kulatá stěna hory Sinabell. Stoupám dál ke Guttenbergerhaus, jediné chatě na cestě.

U ní opouštím Königsetappe a odbočuji doleva směrem ke Gruber Scharte. Traversem pod horou Eselstein jsem tam asi za půl hodiny. V Gruber Scharte zůstávám v úžasu stát – krajina úplně změní charakter, z travnatých luk se dostávám do měsíční krajiny. Cesta pokračuje kamenitou náhorní plošinou, přes suťová pole kolem skal. Jednolitost šedé prosvětlují jen malá sněhová pole a sněžné jámy. Na první pohled úplně mrtvá krajina, bez trávy a jiné vegetace, ale krásná ve své syrovosti. V Gruber Scharte se odpojuje Ramsauer Höhenweg, ferrata na vrchol Scheichenspitze, podle mapy by měla mít náročnost A+. Já sestupuju pár desítek metrů a pokračuju přes kotel do dalšího sedla. Na chvíli mi vše zakryje mrak, je vidět sotva na pár metrů. Dojde mi, jaké je tu ticho – žádné šumění trávy, bzučení hmyzu, zpěv ptáků, nic. Asi půl hodiny jdu v husté mlze, naštěstí je cesta co pár metrů značena AV značením, nebo mužíky, takže nebloudím. V sedle se mrak roztrhá a mě čeká 300 výškových metrů výstupu na Scheichenspitze (2667 m). Je to trochu náročnější, na začátku serpentiny klouzavou sutí, pod vrcholem lehčí zajištěná pasáž.

Výhledy z Scheichenspitze patří k těm nezapomenutelným – na východě Sinabell a Eselstein, na jihu Ennstal a Schladmingské Taury, na západě pokračování hřebene přes Höhe Gamsfeldspitze a hlavně Der Dachstein. Trojzubec hor Torstein, Mitterspitz a Hoher Dachstein dosahuje téměř tří tisíc metrů. Působivé panorama uzavírá na severu Grosser Koppenkarstein a výhled na Dachsteinplateau, náhodní plošinu na SV straně Dachsteinmasivu.

Po chvíli odpočinku klesám stejnou cestou do sedla a pokračuju ke Koppenkarsteinu. V sedle Edelgrieβhöhe nevěřícně koukám na padák dolů a sestupovku táhnoucí se dobře 500 výškových metrů pode mnou. Odbočuje tu strmá zkratka s lehkou ferratou, já se ale raději držím turistické trasy směrem k hraně Austria Scharte a malému ledovci Edelgrieβ Gletscher. Sestupuji k ledovci a přecházím přes něj ke skále na druhé straně. Místy je tu přemrzlý sníh a uprostřed modrý led, který v horkém dni rychle taje. Pod nohama mi utíkají potůčky vody, mám pocit jako by se led hýbal, ale je to jen klam. Podél ledovcového potoka vede strmý sestup dolů. Několik metrů je zajištěno lanem a kovovými stupy, ale nic náročného. A pak dál a dál dolů mezi skalami a suťovými poli. Další terénní zlom je už zelený, travnatý a je od něj vidět cik-cak sestupovka k dolní stanici stanici lanovky-gondoly na Dachstein – Hunerkogel. Od lanovky jezdí shuttle bus do Ramsau. Já pokračuju pod stěnou dolů po Jungfrauensteig. Trojzubec Dachsteinu je tu vidět z nové perspektivy od jihu. Vedle něj se tyčí mohutný kužel Rettensteinu. Jungfrauensteig je asi na hodinu, v půlce vystupují zvětralé skalky Jungfraeun – zkamenělé panny hledící do údolí. Dole už cítím nohy a jsem vděčná za rovnou cestu, která mě lesem a mezi loukami dovede zpět k autu (Ramsauer Panoramaweg).
 

Náročnost

Krásný rozmanitý trek začínající na horských loukách, přes kamenité vysokohorské pasáže východní části Dachstein masivu, krátkou pasáž po ledovci a jako bonus zajímavé skalní útvary na sestupovce Jungfrauensteig do Ramsau. Alternativa pro ferratisty - Ramsauer Höhenweg (Klettersteig) mezi Gruber Scharte a Edelgrieβhöhe (A-C), která kopíruje hřeben. Nebo naopak ušetření pár set výškových metrů a několika kilometrů využitím busu mezi Ramsau a dolní stanici lanovky na Dachstein. Celkové převýšení je skoro 2000 metrů, takže je nutná dobrá kondička.
 

Dostupnost vody

Na začátku trasy je potok, občerstvení možné na začátku trasy na Lärchbodenalm a Guttenbergerhaus.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné na chatě Guttenbergerhaus, nebo v údolí pod horami.

Vrcholy

Výstup na Scheichenspitze (2667 m), výhledy "in order of appearance" Sinabell, Eselstein, Schladmingy, Gr. Koppenkarstein, Hoher Dachstein, Hohe Gamsfeldspitze, Dachstein - Krippenstein
 

Nebezpečí

Trasa není nebezpečná, několik zajištěných úseků. Tiefblicky hluboko do údolí mohou trochu znejistit. Místy je nutná jistá noha a nemít strach z výšek :-)
 

Jídlo

Jídlo s sebou, občerstvení na začátku cesty na almu, nebo chatě Guttenbergerhaus.
 

Zajímavosti

Hoher Dachstein měří 2995 m a je nejvyšší horou Horního Rakouska a Štýrska. Do 19. století se ale věřilo, že nejvyšší je cca 30 km vzdálený Grimming (2351 m). Až po zpřesnění měření získal Dachstein patřičnou turistickou popularitu nejvyšší hory. Historické prameny z 19. století udávaly různou výšku, někdy dokonce až 3004 m, ale to byl spíš jen trik, jak přitáhnout turisty. Vrcholový kříž Hoher Dachsteinu je 5 m vysoký, jeho špička se tedy nachází přesně v 3000,03 m. Na Dachsteinu leží několik ledovců - největší jsou na severní straně - Hallstadtský, Schladmingský a Gosaugletscher. Ledovce bohužel kvůli změnám klimatu rychle tají a příliš nepomáhá ani jejich částečné zakrytí. Hoher Dachstein je přístupný z několika směrů, poslední metry jsou jištěné klettersteigy. Na blízký Hunerkogel vede turistická lanovka Dachstein Südwandbahn (Dachstein Gondel).
 

Vloženo: 01. 09. 2023
Autor:
Heidi
Profil autora