NaTreku.cz

Trek přes hory Kufstein a Kleiner Miesberg u hory Dachstein

Pohoří, oblast / Stát

Dachstein / Rakousko

Roční období

Podzim

23. 10. 2021

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1615 m

↓ 1616 m

Délka

17.7 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 2175 m n.m.

min. 749 m n.m.

Turistická mapa okolí Dachsteinu

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1615 m
Sklesané metry: 1616 m

Vyhlídkový vrchol Kufstein ve východní části Dachsteingebirge

Nástupní místo

Parkoviště u obce Weissenbach bei Haus im Ennstal. Parkoviště se nachází za obcí v lese a je bezplatné. Obec Wießenbach leží kousek od silnice spojující města Liezen a Schladming jihovýchodně od Dachsteinu.
 

Popis treku

Už několik let si přeji zažít podzimní hory tak, jak je zobrazují kalendáře s obrázky hor pod měsícem říjnem. Modrá obloha, na slunci zářící žluté modříny, špičky hor pocukrované prvním sněhem. Zatím to moc nevycházelo - sníh přišel moc brzy, nebylo volno, zavřely se hranice… Snad tento rok. Do vysokých hor už to kvůli sněhu moc nejde a tak hledám tipy na výšlap na nějaký kopec kolem 2000 m.n.m. Na rakouských stránkách nacházím vyhlídkovou horu Kufstein (2 049 m) ve východní části Dachsteingebirge. Fotky vypadají slibně, předpověď počasí také a tak předposlední říjnový víkend vyrážím.

Z ennstalské silnice odbočuju na Weissenbach bei Haus (im Ennstal), kde nechávám auto na velkém parkovišti na kraji vesnice. Hned u parkoviště je rozcestník, na Kufstein je to 5 hodin chůze. Vycházím svižně po široké lesní cestě. Nalevo od cesty vidím skrz stromy průzračný potok, který je uměle sveden do několika korýtek, a je tu zřízeno přírodní kneippovací místo (Kneippanlage). Asi po půlhodině přicházím k oboře, vrata jsou ale otevřená a žádnou zvěř tu nevidím. Krátká odbočka mě zavede k vodopádu Gradenbachfall za skalou a pak už mě pěšina táhne nahoru do kopce.

Výstup jde lesem, přes kameny, kořeny, překračuje potok, který je ale po létě spíš vyschlý, nebo teče jen malým proudem. Údolí mám za zády a občas se mezi stromy otevře výhled na zasněžené Schladmingské Taury. Po dvou hodinách vidím mezi stromy probleskovat jezero Ahornsee. A konečně i ty žluté modříny - zrcadlí se na téměř nehybné zelenomodré hladině. Pokračuji dál ke druhému jezeru Grafenbergsee asi o kilometr dál. I to je průzračně modrozelené, v létě tu musí být krásné koupání. Kousek nad jezerem se dostávám nad úroveň lesa a začínají se objevovat okolní kopce. Nejprve Stodezinken se sjezdovkami, hned za ním ostrá Kammspitz a nakonec masivní Grimming, prý nejvyšší samostatně stojící hora v Evropě. Přede mnou je Grafenbergalm, několik soukromých chat a chlévů pro krávy. Severovýchodním směrem vidím v mracích šedivou masu pohoří Totes Gebirge. Drápu se dál do kopce přes vápencové škrapy směrem k sedlu Kufsteinscharte (2 004 m).

Tady se otevře výhled na zasněžené Schladmingské Taury s dominantami Hochwildstelle a Höchstein. Nad Kufsteinscharte se mimo značenou trasu vypíná Kleiner Miesberg (2 175 m). Mám dobrý čas a tak se rozhoduju pro neplánovaný výstup. Po úzké pěšince se proplétám klečí, stoupám přes kameny a sněhová pole nahoru. Posledních pár metrů zdobí trávu námraza, pak už stojím na vrcholu a výhled mi sebere dech - přede mnou se proti modrému nebi tyčí mohutný masiv Dachsteinu. Usedám u malé mohyly z kamenů a rozhlížím se - Dachstein si hraje s mraky, na jihu v poledním slunci září Schladmingy a Sölktalské Alpy, nad Ennstalem jak tři králové Stoderzinken, Kammspitz a Grimming. Za zády mám klečí porostlou náhorní planinu severního Dachsteinu, v dálce se třpytí plechový krystal vyhlídkové plošiny nad lanovkou na Krippenstein. I Totesky už je lépe vidět, rozeznávám Lawinenstein se sjezdovkami a lyžařské středisko Tauplitzalm.

Nechce se mi odtud, ale čas tlačí a tak se vracím zpět do sedla a pokračuji ke kříži na Kufsteinu. Kříž není úplně na vrcholu kopce, ale spíš tam, kde je nejlepší rozhled. I tady chvíli posedím a pak už klesám k dřevěným chalupám Stornalmu. Na jižním svahu si užívám těch zmiňovaných obrázků jak z kalendáře. Pěšina se proplétá mezi zlatými modříny, slunce pálí tak, že je to na tričko, a celý sestup zpět dolů mě provází zasněžený protější Höchstein a Hochwildstelle. Asi po hodině a půl jsem zpět u auta. Na cestě 7 hodin, našlapáno asi 18 km a 1 500 výškových metrů.
 

Náročnost

Technicky nenáročný trek, cesta vede lesními cestami, nebo přes alpské louky. Převýšení je zhruba 1 500 metrů, takže je dobré mít trošku fyzičku. Na horu Kleiner Miesberg vede neznačená, ale zřetelná stezka. Orientace není problém.
 

Dostupnost vody

Vodu je možné nabrat z potoků po cestě. Jinak sebou alespoň 1,5 litru vody.
 

Možnosti přespání

Na trase není možnost přespání, naopak v údolí je velké množství ubytovacích zařízení.
 

Vrcholy

Trasa vede přes hory Kleiner Miesberg 2 175 m n.m. a Kufstein 2 049 m n.m. Výhledy na masiv Dachsteinu od východu, Totes Gebirge, Ennstal , Grimming, Schladmingské Taury, Sölktalské Alpy, při dobré viditelnosti i Vysoké Taury.
 

Nebezpečí

Bezpečný pohodový trek. Většinou po značených stezkách či chodnících. Není zde žádné exponované nebo vzdušné místo.
 

Jídlo

Jídlo z vlastních zásob, na trase není žádná horská chata.
 

Zajímavosti

Kneippovací místo u parkoviště - vodní kola, vyřezávané chaloupky.
 

Vloženo: 25. 10. 2021
Autor:
Heidi
Profil autora