NaTreku.cz

Jednoduchý výstup na horu Stoderzinken nad Schladmingem

Pohoří, oblast / Stát

Dachstein / Rakousko

Roční období

Léto

13. 08. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 357 m

↓ 357 m

Délka

3.4 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 2048 m n.m.

min. 1803 m n.m.

Turistická mapa okolí města Schladming

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 357 m
Sklesané metry: 357 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Vhodné pro děti - ANO

Odpočinkový výlet na horu Stoderzinken

Nástupní místo

Parkoviště na konci mýtné cesty. Ta vede z městečka Gröbming. Mýtné stojí 15 Euro za auto. Platí se při cestě zpět!
 

Popis treku

Z parkoviště jsme prošli kolem chat a hospody a po značce jsme pokračovali k vrcholu. Stezka vede v této části převážně kosodřevinou a řídkým lesem. Není to ani nijaké výrazné stoupání, naopak se střídají úseky stoupací i klesající. Nakonec jsme došli ke kapličce Stoderkircherl, která se již nachází ve skalnatém terénu.

U kapličky je několik možností pokračovat k vrcholu. Jsou zde různé obtížnosti klettersteigu. My jsme však neměli vybavení a tak jsme zvolili klasickou cestu. Ta je sice také částečně zajištěna ocelovým lanem, ale není vůbec náročná. V podstatě jsme se jen lana lehce přidržovali a mezi kosodřevinou a skálou jsme za čtvrt hodinky byli nad tímto úsekem. Poté jsme po stezce vyšli na samotný vrchol hory Stoderkircherl.

Výhledy částečně hatily mraky, ale i tak zde bylo krásně. Po odpočinku jsme se vydali zpět. Stezka vede po louce a poměrně prudce klesá. Asi po 700 stech metrech jsme se prudce stočili doleva a kosodřevinou jsme sestoupili zpět k chatě Berggasthof Steinerhaus a na parkoviště.
 

Náročnost

Přestože je kousek cesty zajištěný řetězy, jedná se o velmi jednoduchý výlet. Naprostá většina cesty vede po horských cestách. Jen úsek za kapličkou je ve skalnatém terénu a pro usnadnění výstupu jsou zde ocelová lana. Ale určitě se nejedná o klettersteig. Ty od kapličky na vrchol Stoderzinken vedou, ale jinou cestou.
 

Dostupnost vody

Hospoda je hned u parkoviště. Jinak po cestě žádný pramen není. Ale trasa je krátká, stačí tak 1,5 litru na osobu.
 

Možnosti přespání

Ubytovat se dá např. na chatě Berggasthof Steinerhaus. Ale v hlavně v údolí je plno možností se ubytovat v soukromí.
 

Vrcholy

Trasa vede na vrchol hory Stoderzinken 2 048 m n.m. Výhledy jsou z ní krásné, hlavně na masiv Dachsteinu nebo na Schladminské Taury.
 

Nebezpečí

Jediný úsek, který je lehce náročný, je výstup za kapličkou k vrcholu. Je zde natažené i ocelové lano. Nicméně se jedná o jednoduchý výstup mezi kosodřevinou a skalami. Nejsou zde žádné vzdušné úseky. I tak je dobré zde dát větší pozor. Zbytek trasy je vedený po horských cestách a je bez problémů.
 

Jídlo

Hospoda je u parkoviště na chatě Berggasthof Steinerhaus. My jsme měli vlastní svačinu.

Vloženo: 31. 08. 2021
Autor:
rikitikizub
Profil autora