NaTreku.cz

Lehký jarní treking v Mürzstegerských Alpách

Pohoří, oblast / Stát

Mürzstegerské Alpy / Rakousko

Roční období

Jaro

29. 03. 2014

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 898 m

↓ 898 m

Délka

8.3 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1766 m n.m.

min. 1018 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 898 m
Sklesané metry: 898 m

Snadný výstup na horu Göller v pohoří Mürzstegerské Alpy

Nástupní místo

Odpočivadlo kousek pod silničním sedlem Lahnsattel asi 1 km od vesnice Lahnsattel.
 

Popis treku

Nástupní místo k výstupu na horu Terzer Göller 1 766 m n. m. jsme zvolili mezi vesnicí Lahnsattel a stejnojmeným sedlem. Na odpočívadle u silnice jsme zanechali auto a brzy ráno jsme vyrazili k vrcholu. Cesta není značená, ale z počátku vede lesem široká lesní cesta. Tato cesta serpentinami stoupá vzhůru a stále drží směr k hlavnímu hřebenu. Zhruba v místech kde končí hranice lesa jsme cestu opustili a začali jsme stoupat po loukách k hoře Terzer Göller 1 766 m n. m. Není zde žádná stezka, ale orientace je velmi jednoduchá. Postupně se otevírají výhledy na okolní pohoří - Schneealpe, Veitsch Alpe a Hochschwab. (foto) Po dosažení hory Terzer Göller jsme pokračovali po krásném širokém hřebeni (foto) k hlavnímu cíli naší cesty, hoře Göller. Cesta je to jednoduchá, takřka bez převýšení.

Na vrcholu jsme moc dlouho nezůstali, neboť foukal ostrý vítr. Pokračovali jsme tedy po hřebeni směrem na východ. (foto) Hřeben mírně klesá a zužuje se. V nejnižším bodě hřebene jsme se rozhodli pro návrat do doliny. Ze začátku byl sestup do horského kotle Karlgrube trochu prudší, ale po chvíli jsme již bez problémů sestupovali po horské louce. (foto) Když jsme dosáhli hranice lesa, napojili jsme se na širokou cestu, která traverzovala celý hřeben zpět na západ. Touto cestou jsme nakonec došli pohodlně až k autu na odpočivadle u silnice.
 

Náročnost

Jednoduchá alpská túra. Jediná nesnáz může být nalezení směru výstupu, neboť nevede po žádné oficiální stezce. Orientace ale není obtížná, prostě stále vzhůru na hřeben. Výstup je jednoduchý, většinou po alpské louce.
 

Dostupnost vody

Vodu lze nabrat během výstupu z potoku. Na hřebeni žádný pramen není. Na tento trek nám stačilo 1,5 litru vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Po nočním příjezdu do sedla Lahnsattel jsme přespali v autě na parkovišti.
 

Vrcholy

Na cestě jsou dva vrcholy - Terzer Göller 1 722 m n. m. a Göller 1 766 m n. m. Po celou dobu treku jsou krásné výhledy na okolní horské celky - Hochschwab, Veitschalpe, Schneealpe a Raxalpe.
 

Nebezpečí

Na trase se nenachází žádné nebezpečné úseky. Prudší byl jen sestup z hřebene do horského kotle Karlgrube. Šlo se po travnaté stráni, takže technicky nebyl žádný problém.

Vybavení

Výstup na tuto horu je jednoduchý. Stačí stadartní vybavení do hor. Pevné boty, kvalitní oblečení včetně bundy proti větru.
 

Jídlo

Na trase není žádná chata, tak je nutné mít veškeré zásoby jídla sebou. My jsme se spokojili jen se studenou stravou a bohatě nám to stačilo.

Tip na výlet

Z hory Göller se otevírají krásné výhledy na pohoří Schneealpe. Zimní výstup na nejvyšší horu tohoto pohoří je popsán na našem webu - Zimní výstup na Windberg
 

Vloženo: 16. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora