NaTreku.cz

Zimní výstup na Windberg v pohoří Schneealpe

Pohoří, oblast / Stát

Mürzstegerské Alpy / Rakousko

Roční období

Podzim

03. 12. 2016

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1328 m

↓ 1328 m

Délka

15.6 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1903 m n.m.

min. 786 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1328 m
Sklesané metry: 1328 m

Jednodenní snadný trek na Windberg v Mürzstegerských Alpách

Nástupní místo

Parkoviště uprostřed vesnice Altenberg an der Rax vedle hostince, u začátku značené cesty č. 401.
 

Popis treku

Využili jsme skvělé předpovědi počasí a nízkého lavinového nebezpečí a rozhodli jsme se vyrazit na jeden den do hor. Vybrali jsme si pohoří Schneealpe, které patří do celku Mürzstegerských Alp, a nejvyšší vrchol horu Windberg 1 903 m n. m. Jako nástupní místo jsme zvolili vesničku Altenberg and der Rax, která leží mezi pohořími Schneealpe a Raxalpe. Na parkovišti u hospody jsme zanechali auto a vyrazili rychle k horám. Rychlá chůze byla zapotřebí, protože teplota ráno klesla k -10 stupňům. Rychlým tempem jsme z vesnice stoupali po značené cestě č. 401 k úpatí pohoří Schneealpe. Cesta vede lesem. Brzy jsme dorazili do horského kotle Lohmgraben. Zde stezka začala prudce nabírat výšku. (foto) V serpentinách jsme stoupali po stezce stále vzhůru. V nejvyšších pasážích jsme kvůli sněhu stezku občas ztratili a tak jsme vystoupali přímo na hranu pohoří. Zde se otevřely krásné výhledy na okolní pohoří a také náš cíl, horu Windberg. (foto) Pokračovali jsme rychlým tempem po náhorní plošině a po pravém hřebeni hory jsme bez problémů vystoupali na vrchol. Výhledy byly fantastické. (foto)

Po odpočinku a nezbytném focení jsme se stejnou cestou vrátili na náhorní plošinu pod námi. Zde jsme se napojili na širokou cestu, kterou jsme pokračovali na východ směrem k salaším Ameisbühl Alm. Asi 1 km před salašemi jsme z cesty odbočili a začali sestupovat úzkým kaňonem (foto) zpět do údolí. Sestup byl rychlý a bez problémů. Napojili jsme se na lesní cestu, kterou jsme ráno vyrazili do hor a po ní se vrátili zpět k autu. Byla to opět rychlá, ale krásná túra v liduprázdném kraji.
 

Náročnost

Nenáročný zimní výstup je většinou vedený po horských stezkách a alpských loukách. V zimně je samozřejmě výstup ztížen množstvím sněhu, který je hlavně v níže položených oblastech výstupu. Na náhorní plošině bývá sníh tvrdý, nebo vyfoukaný.
 

Dostupnost vody

V zimním období není možné během treku dobrat vodu. V sezoně jsou otevřené chaty na náhorní plošině.

 

Možnosti přespání

Jedná se o jednodenní trek, přespání není nutné. V případě zájmu je možné v sezoně přespat na chatě Schneealpen Haus.
 

Vrcholy

Z hory Windberg 1 903 m n. m. jsou krásné výhledy na Schneeberg a Raxalpe na východě a na Hochschwab na západě.
 

Nebezpečí

Na trase není žádné nebezpečné místo. Závěrečný výstup na náhorní plošinu Schneealpe je prudký. Je nutné sledovat aktuální lavinové nebezpečí. Samotný výstup na horu Windberg je veden po hřebeni hory a proto je bezpečný i v zimě.

Vybavení

Pro zimní návštěvu pohoří Schneealpe je nutné mít kvalitní oblečení - samozřejmě vysoké pohorky, teplé oblečení a bundu proti větru. Velim důležíté jsou kvalitní sluneční brýle. Dobré jsou návleky do sněhu a teleskopické hole. My jsme neměli ani sněžnice, nebo stoupací železa, protože sněhová pokrývka byla tvrdá nebo vyfoukaná a takřka jsme se nebořili.
 

Jídlo

V zimě jsou chaty na plošině zavřené. Je nutné mít vlastní zásoby jídla. Hospoda je ve vesnici Altenberg an der Rax. U ní jsme také měli zaparkované auto.

Tip na výlet

Krásné kapesní pohoří Schneealpe nabízí další možnosti k přechodu. Jeho západní část můžete projít s námi na našem webu - Přechod pohoří Scheealpe s výstupem na Windberg
 

Vloženo: 03. 04. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora