NaTreku.cz

Rodinný výlet ve skalním městě ve Sloupu v Čechách

Pohoří, oblast / Stát

Ralská pahorkatina / Česko

Roční období

Jaro

30. 04. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 181 m

↓ 181 m

Délka

3.9 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 413 m n.m.

min. 283 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 181 m
Sklesané metry: 181 m

Jednoduchý trek přes vyhlídky v pískovcové oblasti Ralské pahorkatiny

Nástupní místo

Výlet začíná v městečku Sloup v Čechách, cca tři kilometry jihovýchodně od Nového Boru.

Popis treku

Z obce Sloup v Čechách vycházíte po modré značce ulicí Hřbitovní. Dojdete až k místnímu hřbitovu, kde pokračujete doleva stále po modré značce. Cesta pokračuje kolem pastvin až k rozcestníku skalního města, kde odbočíte doprava do Konvalinkového dolu (foto).

Zde začíná stoupání na náhorní vyhlídkovou plošinu skalního města. Ze začátku vede lesní cesta vzhůru pozvolně, ke konci je svah velmi prudký. Není to však nic nepřekonatelného. Celkové převýšení trasy je cca 180 výškových metrů, což zvládnou ujít i malé děti.

Po výstupu Konvalinkovým dolem dorazíte na náhorní plošinu ( foto ), kde je několik stanovišť (Hradní vyhlídka, vyhlídka u Turka, Hraběnčina vyhlídka) s krásnými výhledy severním směrem na Ralskou pahorkatinu a zejména na Lužické hory. Z vyhlídkové plošiny odbočíte na červenou značku, která sestupuje lesem k rozhledně s občerstvením Na Stráži. Červená značka pak pokračuje přes lesní divadlo zpět do obce Sloup v Čechách.


Tip na další výlet

V městečku Sloup v Čechách je mnoho dalších turistických cílů. Jedním z nich je také Samuelova jeskyně - popis krátkého výletu k jeskyni naleznete zde.
 

Náročnost

Túra je nenáročná s celkovým převýšením cca 180 výškových metrů. Cesta vede po širokých lesních pěšinách bez exponovaných míst. U vyhlídkových plošin je samozřejmostí nechodit za dřevěné zábradlí, kde je většinou ostrý sráz. Děti je zde nutno mít pod větším dohledem.
 

Dostupnost vody

Na tento lehký rodinný trek s sebou nepotřebujete nosit žádnou vodu, protože z výchozího bodu ve Sloupu v Čechách to je k nejbližší restauraci u rozhledny Na Strži max. jednu hodinu pomalé chůze.
 

Vrcholy

Na této turistické trase nezdoláte žádné vrcholy. Po výstupu Konvalinkovým dolem je možnost pokračovat po modré značce přes jeskyni Jezevčí díra na vrchol Slavíček 535 m n. m. Z náhorní vyhlídkové plošiny budete mít za dobrého počasí krásné výhledy na velkou část Lužických hor s vrcholy Malý Buk 712 m n. m. , Velký Buk 736 m n. m. , Klíč 759 m n. m. , Kobyla 627 m n. m. , Suchý vrch 641 m n. m. a mnoho dalších.
 

Nebezpečí

Jediným nebezpečím na tomto treku může být neuvážlivý vstup za ochranné zábradlí na vyhlídkových terasách, kde většinou začínají ostré srázy. Jinak je trasa naprosto bezpečná, bez technicky obtížných míst. Jediné fyzicky náročnější místo je výstup Konvalinkovým dolem, jeho závěr je ostře svažitý.
 

Zajímavosti

Na treku a v jeho blízkosti najdete několik zajímavých míst, na kterých se stojí za to zastavit (samozřejmě mimo samotné vyhlídky ve skalním městě):

Rozhledna Na Stráži - byla postavena v roce 2011 na místě bývalé dřevěné turistické chaty Wachsteinbaude na vyhlídce Breiterstein (Široký kámen) ve městě Sloup v Čechách. Rozhledna má 155 schodů a její celková výška je 33 metrů. Z jejího vrcholu budete mít krásné výhledy na Lužické hory, Ralskou pahorkatinu a část Českého středohoří.
Kamenný medvěd - skalní útvar připomínající medvěda, nedaleko rozhledny Na Strži.
Lesní divadlo - narazíte na něj při sestupu od rozhledny Na Strží po červené značce.
Hrad Sloup - leží na pískovcové skále v obci Sloup v Čechách.
Jeskyně - pro milovníky speleologie je v celém Skalním městě mnoho jeskyní (např. Brýlařská jeskyně, Liščí díry, Samuelova jeskyně, Švédská jeskyně, Jezevčí díra a další).

Vloženo: 20. 05. 2017
Autor:
Karel
Profil autora