NaTreku.cz

Výlet s dětmi k Samuelově jeskyni ve Sloupu v Čechách

Pohoří, oblast / Stát

Ralská pahorkatina / Česko

Roční období

Léto

13. 07. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 95 m

↓ 95 m

Délka

2.2 km

1 hod.

Nadmořská výška

max. 347 m n.m.

min. 284 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 95 m
Sklesané metry: 95 m

Krátká výlet do jeskyně za poustevníkem Samuelem Görnerem

Nástupní místo

Výlet začínáme na náměstí v obci Sloup v Čechách, severně od České Lípy.

Popis treku

Vycházíme z centra Sloupu v Čechách, kde se na Benešově ulici napojujeme na zeleno-žlutou značku tzv. Sloupského vyhlídkového orkuhu. Cesta vede po ulici Ke Hradu, po cca 100 metrech od startu míjíme kostel sv. Kateřiny Alexandrijské. Po dalších cca 300 metrech odbočíme na NS Sloup v Čechách (na ulici Vodní) a překročíme potok. Naučná stezka vede na ulici Pod Samuelovou jeskyní, která nás dovede až k přístřešku a informační tabuli o jeskyni. Až sem vede asfaltka. Zde se dáváme doleva do prudkého kopce, který vede až k jeskyni.

Cesta lesem k jeskyni je celkem prudká a vede v serpetninách po lesní cestě. Místy je použito dřevěné zábradlí a dřevěné schody. Po cca 15 minutách od přístřešku dorážíme k jeskyni, kde si na lavičce odpočineme. Samotná jeskyně se skládá ze dvou místností vyhloubených v pískovcové skále. V roce 1718 je zde vyhloubil Samuel Görner, který zde pak žil jako poustevník a vyráběl dalekohledy. Více informací o Samuelovi v části Zajímavosti dole na stránce. Nad jeskyní jsou dvě vyhlídky, ke kterým vedou schody vytesavné v pískovci, zabezpečené železným zábradlím. Z obou vyhlídek uvidíte téměř celý Sloup v Čechách i s rozhlednou Na stráži (ta je součástí naučné stezky). Stejnou cestou jako jsme došli k jeskyni, se pak vracíme zpět do městečka.
 

Tip na další výlet

Jesltiže Vás baví pískovcové útvary a skvělé vyhlídky (v tomto případě na Lužické hory), pak si určitě přečtěte náš další popis cesty ve skalním městě ve Sloupu v Čechách.
 

Náročnost

Jedná se o velmi snadný výlet s převýšením pouze 100 metrů. Cesta vede z větší části městečkem Sloup v Čechách, ke konci pak stoupá lesem vzhůru - zde je prudší svah, je použito dřevěných schodů a zábradlí. Výlet bez problémů zvládnou i malé děti. Pro kočárek je trasa nevhodná. S nejmenšími dětmi je vhodné využít nosičku na záda - vyzkoušeno, bez problémů.
 

Dostupnost vody

Na tento výlet nepotřebujete žádnou vodu. Jedná se o velmi krátkou trasu s minimálním převýšením. V případě nutnosti můžete využít některou z restaurací přímo v městečku Sloup v Čechách - trasa vede z větší části přímo v obci.
 

Vrcholy

Z vyhlídek nad Samuelovou jeskyní lze vidět začínající vrcholky Lužických hor, například horu Klíč 759 m n. m.
 

Nebezpečí

Na tomto výletu za dobrého počasí žádné nebezpečí nehrozí. Svah k jeskyni je sice prudký, ale cesta je dobře udržovaná (dřevěné schody, zábradlí). Nad jeskyní jsou vyhlídky přístupné po úzkých kamenných schodech, které mohou za mokra slušně klouzat. Za dobrého počasí jsou ale naprosto bezproblémové.
 

Zajímavosti

Samuel Görner si jeskyni ve Sloupu v Čechách vyhloubil sám v roce 1718. V jeskyni vyráběl brýle a dalekohledy, i když byl vyučen okrasným zahradníkem. Žil zde až do roku 1735, kdy se přemístil do poustevny na sloupském hradě, kde se věnoval i zahradnictví. Jedné noci byl údajně v poustevně na Svaté Hoře u Příbrami zavražděn. Více informací o Samuelu Görnerovi naleznete zde.

Nedaleko Samuelovy jeskyně se nachází také rozhledna Na Strži. Když půjdete po naučné stezce Sloupu v Čechách, tak se k ní dostanete. V tom případě si pak určitě prohlédněte kamenného medvěda (opět pískovcový skalní útvar), nedaleko rozhledny (cca 100 metrů od rozhledny, značeno šipkami).

Vloženo: 26. 12. 2017
Autor:
Karel
Profil autora