NaTreku.cz

Okružní výlet přes zříceninu Hynšta v Českém ráji

Pohoří, oblast / Stát

Český ráj / Česko

Roční období

Léto

22. 07. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 303 m

↓ 303 m

Délka

6.1 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 404 m n.m.

min. 259 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 303 m
Sklesané metry: 303 m

Nenáročná turistika ke zřícenině hradu Hynšta v oblasti Příhrazských skal

Nástupní místo

Parkoviště u bývalého rekreačního objektu na konci obce Příhrazy. Do obce vede silnice ze Žďáru.
 

Popis treku

Od parkoviště jsme se vydali po červené značce. Ta vede nejprve kolem koupaliště a poté nás přivedla na kraj lesa. Hned na začátku lesa značka prudce zatáčí vpravo do kopce. Jsou zde vybudované schody (foto), které výstup usnadňují. Tak jsme se dostali do vyšších pater pískovcových bloků. Stezka se dál vine mezi skalnímy útvary až k zbytkům Starých hradů. Dál vede stezka už více v lesním terénu a není již tak exponovaná. Nakonec jsme po červené značce došli k restauraci Na krásné vyhlídce (foto).

Zde jsme se napojili na modrou značku. Ta vede nejprve sadem, ale poté nás zavedla opět do lesa. Začaly se opět obejvovat skalní útvary. Po modré jsme došli až k zřícenině a skalní modlitebně Hynšta (foto). Zpět jsme se vydali opět po modré značce, ale brzy jsme se napojili na červenou. Po ní jsme se začali vracet zpět na parkoviště. Po cestě jsou ještě krásné výhledy z okrajů skalních bloků. Nakonec jsme po stezce prudce sestoupili zpět k parkovišti.
 

Náročnost

Velmi zábavný výlet po lesních stezkách. Nechybí zde ani schody a skákání po kamenech. Hlavně první část cesty je velmi pestrá. Stezka Příhrazskými skalami občas vede na okraji prudkého svahu, tak je dobré dávat pozor a mít děti stále na očích. Náročné je jen úvodní stoupání, kdy stezka vede na vrchol pískovcových bloků. Poté se jde takřka stále po rovině. Cestu nelze absolvovat s kočárkem, ale malé děti si ji užijí.
 

Dostupnost vody

Tekutiny lze doplnit zhruba v polovině trasy v restauraci Na krásné vyhlídce. Na celý výlet stačilo 1 litr na osobu.
 

Vrcholy

Na trase se nevystoupá na žádný vrchol. Nicméně výhledy z okrajů pískovcových bloků jsou úžasné a je vidět například Ještěd nebo Jizerské hory (foto).
 

Nebezpečí

Stezka vede zvlášť v první části mezi skalnímy bloky nebo v prudkém svahu (foto). Proto je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Jsou zde i poměrně prudké schody. Samozřejmě je nutné být pozorný na vyhlídkách na okrajích pískovcových bloků. Nejsou zde zábradlí. Cesta od restaurace Na krásné vyhlídce je již bez problémů.
 

Jídlo

Zhruba v polovině trasy je restaurace Na krásné vyhlídce, kde se můžete dobře najíst.

 

Tip na výlet

Kousek od této trasy se nachází další velmi atraktivní lokalita Českého ráje - Drábské světničky. Popis cesty k nim najdete i na našem webu - Výlet na Drábské světničky v CHKO Český ráj

Zajímavosti

Celý výlet vede Příhrazskými skalami, což je komplex skalních měst na okraji pískovcové skalní plošiny. Příhrazské skály byla vyhlášeny roku 1999 Přírodní rezervací. Důvodem ochrany je významný komplex skal, přirozená a polopřirozená lesní společenstva, geomorfologicky cenné území. Více informací o Příhrazských skalách naleznete na wikipedii nebo v pořadu České televize Toulavá kamera.

Vloženo: 26. 07. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora