NaTreku.cz

Výlet na Devět skal, nejvyšší bod Žďárských vrchů

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Léto

15. 07. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 236 m

↓ 236 m

Délka

8.1 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 836 m n.m.

min. 650 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 236 m
Sklesané metry: 236 m

Nenáročná turistika z Herálce na Devět skal na Vysočině

Nástupní místo

Výlet začínáme u rozcestníku turistických cest na konci města Herálec. K rozcestníku je možné dojet autem a nechat ho zde zaparkované.
 

Popis treku

Od rozcestníku jsme se vydali po modré značce. Ta vede po široké cestě a po chvíli jsme vstoupili do lesa. Cesta je však stále široká a tak jsme svižně pokračovali. Na chvíli jsme překřížili lesní asfaltku, poté jsme začali stoupat po lesní cestě. Stoupání je mírné a bezproblémové.

Na rozcestí U Žida jsme se napojili na žlutou značku, která společně s modrou vede na Devět skal. Po chvíli jsme odbočili z široké cesty a po pěšince došli k pramenu Vysoká studně. Je zde i odpočívadlo. Stezka pokračovala lesem a stále mírně stoupala. V této části cesty je hodně kamení a kořenů (foto). Nakonec jsme dorazili na rozcestí pod Devíti skalami. Vystoupali jsme do malého skalního amfiteátru a poté jsme vyskákali po kamenech na nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal 836 m n. m (foto). Jelikož se blížil déšť, dlouho jsme se nezdrželi a začali se vracet zpět.

První část vedla stejně jako výstup. Na rozcestí U Žida jsme se však rozhodli si cestu trošku prodloužit a pokračovali jsme dál po žluté značce. Cesta klesá poměrně dlouho lesem. Nakonec jsme se napojili na lesní asfaltku. Tu jsme však brzy opustili a nakonec jsme došli na rozcesti Na Brušovci. Zde jsme se napojili na zelenou značku. Začali jsme stoupat nejprve po lesní asfaltce, poté po krásné široké lesní cestě (foto). Nakonec jsme se dostali na louky nad Herálcem. Po nich jsme sestoupili zpět k rozcestí Kopaniny, kde jsme výlet začali.
 

Náročnost

Z velké části jednoduchý výlet. Výstup na nejvyšší bod Žďárských vrchů je pozvolný, není zde žádné prudké stoupání. Většinou se jde po širokých lesních cestách. Jen v horních pasážích se jde po úzké lesní stezce. Ta je kamenitá a plná kořenů. Proto není možné trasu absolvovat s kočárkem. Samotný výstup na vrchol Devíti skal je lehké lezení po kamenech. Pro děti zábava, pro starší lidi drobný problém.
 

Dostupnost vody

Mezi rozcestím U Žida a Devíti skalami je možnost doplnit vodu u pramene Vysoká studně. Jinak na trase není nikde žádné občerstvení, je tedy dobré mít zásoby tekutin sebou. Bohatě stačí 1,5 litru na osobu.
 

Vrcholy

Z nejvyššího bodu Žďárských vrchů - Devět skal 836 m n.m. jsou výhledy na sever (Svratka) a jihovýchod. Údajně za dobré viditelnosti je možné vidět Krkonoše nebo Kralický Sněžník.
 

Nebezpečí

Naprostá většina cesty je úplně bezproblémová. Jde se po širokých lesních cestách. V horní části výstupu se však jde po lesní stezce plné kamení a kořenů. Zde je dobré si dávat za mokra pozor. Samotný výstup na nejvyšší bod Devíti skal je lehké lezení po kamenech. Je nutné použít i ruce, ale jedná se o bezpečnou cestu. Vrchol Devíti skal je zajištěn zábradlím.
 

Jídlo

Po cestě není žádné občerstvení, proto jsme měli malé zásoby sebou. Stačily nám jen nějaké oplatky a čokolády. Možnost občerstvit se je ve výchozím a cílovém bodu, v obci Herálec. Na náměstí je hospoda U mostu (nevyzkoušeno).
 

Zajímavosti

Název Devět skal je odvozen od počtu jednotlivých skalních bloků, které jsou seskupeny kolem hlavního vrcholu. Tvoří jakési skalní město. Vytvořeny byly ve čtvrtohorách. Pod vrcholem se nachází lovecký srub. Původní srub zde byl postaven v roce 1940 německou armádou pro rekreaci nacistických pohlavárů. Po válce ho využívalo Ředitelství státních lesů. Dnes je většinou zavřený. Skalní bloky slouží také horolezcům. Z důvodu ochrany je však počet lezeckých míst omezen a najdeme je hlavně na severní straně hřebene.
 

Tip na výlet

Na Českomoravské vrchovině je možné absolvovat mnoho výletů na krásné vyhlídkové kopce. Popis jednoho takového výletu naleznete i na našem webu - Výlet na Mařenku, nejvyšší vrchol okresu Třebíč

Vloženo: 18. 07. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora