NaTreku.cz

Výlet na Mařenku, nejvyšší vrchol okresu Třebíč s rozhlednou

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Jaro

27. 05. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 199 m

↓ 199 m

Délka

7.7 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 711 m n.m.

min. 590 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 199 m
Sklesané metry: 199 m

Nenáročná turistika na rozhlednu Mařenka na Českomoravské vrchovině

Nástupní místo

Parkoviště v obci Štěměchy. Ta leží na hlavní silnici mezi Třebíčí a Telčí.
 

Popis treku

Při plánování výletu na Mařenku jsme se rozhodli pro delší variantu. Proto jsme zanechali auto už v obci Štěměchy. Jinak je možné dojet až do osady Dašov. Z parkoviště jsme prokličkovali mezi domy a napojili jsme se na polní neznačenou cestu (foto).

Touto širokou cestou jsme došli až do lesa, kde jsme dál pokračovali po široké cestě. Po této cestě, která slouží také jako cyklostezka, jsme došli až k modré turistické značce. To jsme již stoupali k vrcholu Mařenky. Napojili jsme se na modrou a po chvíli jsme se stočili doleva a prudčeji vystoupali na vrchol Mařenky 711 m n. m. (foto).

Po nezbytném odpočinku jsem se vydali zpět. Sestoupili jsme po modré značce. Ta se brzy napojila opět na širokou lesní cestu a po ní jsme sestoupili k rybníku Pančák. Zde je příjemné místo na odpočinek u studánky (foto). Pokračovali jsme po značce do Dašova. Zde jsme opustili značenou cestu a po místní asfaltce jsme se vrátili zpět do Štěměch.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet po polních nebo lesních cestách. Na trase není žádné náročné místo, ani převýšení není problém, celkově pouze 200 výškových metrů. Výlet je vhodný pro rodiny s dětmi nebo psy. Lze ho absolvovat i s kočárkem.
 

Dostupnost vody

Vodu lze doplnit při sestupu z Mařenky u rybníka Pančák, kde je Dašovská studánka. Další možností je pak hospůdka Ještěrka v obci Štěměchy, nástupním a cílovém bodu výletu.
 

Vrcholy

Vrchol Mařenka 711 m n.m. je nejvyšší bod okresu Třebíč. Proto jsou z něj skvělé výhledy na všechny strany. Údajně jsou za dobré viditelnosti vidět i Alpy nebo střecha kostela sv. Stěpána ve Vídni.
 

Nebezpečí

Trasa je naprosto jednoduchá. Není zde žádné nebezpečí. Cesty jsou široké a bezpečné.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení nebo hospoda (ta je pouze ve výchozím bodu v obci Štěměchy). Proto je nutné mít zásoby sebou. Nám stačily jen sušenky a čokoláda.
 

Zajímavosti

První rozhledna na vrcholu Mařenky byla postavena v roce 1941. Měla dřevěnou konstrukci a v roce 1957 shořela po zásahu bleskem. Současná rozhledna byla postavena v roce 2012. Její stavbu inicioval mikroregion Mařenka, který sdružuje 7 okolních obcí. Rozhledna je vysoká 31 metrů. Má dvě vyhlídkové plošiny - 9 metrů a 28 metrů vysoké. Spodní část je železobetonová, obezděná žulovými kameny. Horní část je dřevěná, zpevněná ocelovými táhly. Nachází se v letovém koridoru, proto nepřesahuje okolní stromy o více jak 5 metrů.

V obci Dašov je otevřené Mlynářské muzeum. Prohlídku je nutné domluvit předem na telefonu 606 788 244 nebo emailem: willmart@seznam.cz. Více o mlynářích z Dašova najdete v tomto pořadu ČT Folklorika.
 

Tip na výlet

Na Českomoravské vrchovině není problém chodit na výlety i v zimě. Jeden takový zimní výlet najdete i na našich stránkách: Okružní výlet u nádrže Pilská

Vloženo: 05. 06. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora