NaTreku.cz

Výlet na vyhlídkový kopec Holý vrch na Vysočině

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Léto

24. 06. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 209 m

↓ 209 m

Délka

10.6 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 662 m n.m.

min. 514 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 209 m
Sklesané metry: 209 m

Výlet na Holý vrch na Vysočině

Nástupní místo

Výlet začínáme na vlakové nádraží ve Skleném nad Oslavou.
 

Popis treku

Výlet v této klidné části Vysočiny jsme začali na vlakovém nádraží. Nejdříve jsme se prokličkovali vesnicí a přešli mostek přes koleje. Zde jsme již byli na žluté turistické značce a po ní jsme se vydali mezi poli po cestě. Po čase jsme vstoupili do lesa a sestoupili k nově zrekonstruovanému Těšíkovu mlýnu (foto). Dál jsme po polní cestě pokračovali až do vesnice Bory. Zde jsme přešli asi 150 metrů po silnici a hned poté jsme odbočili vlevo na malou asfaltku. Ta nás vyvedla z vesnice a začala stoupat do kopce. Během cesty se otevírají krásné výhledy na krajinu Českomoravské vrchoviny. Nakonec jsme se dostali před vesnici Radenice.

Do vesnice jsme však nedošli, neboť jsme odbočili vlevo na polní cestu (foto). Došli jsme k místnímu JZD a stočili se doprava. Napojili jsme se tak na cestu vedoucí do vesnice Cyrilov. Touto cestou jsme začali vlastně stoupat na Holý vrch. Těsně před sedlem mezi Holým vrchem a vedlejším kopcem, který je pokrytý vysílači jsme odbočili na polní cestu a po ní vystoupali na vrchol Holý vrch 662 m n. m. Výhledy jsou skvělé (na Vysočinu :)), nechybí zde ani vrcholová kniha (foto). Po odpočinku jsme začali klesat po polní cestě. Ta nás nakonec přivedla na starou asfalku. Po ní jsme se vrátili do Radenic. Prošli jsme vesnici a začali po polní cestě klesat zpět do Skleného. Nakonec jsme se dostali k mostku přes koleje a vrátili se zpět na nádraží.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet po širokých cestách. Částečně se jde po širokých polních cestách, částečně po asfaltkách. Převýšení na trase není velké, na Holý vrch se stoupá pozvolně. Cestu zvládnou jak malé děti, tak je trasu možné absolvovat i s kočárkem (vyzkoušeno).
 

Dostupnost vody

Na trase není žádná možnost doplnit tekutiny. Jedině ve všední den v obchůdku v obci Radenice. Jinak je nutné mít zásoby vody sebou. Stačí 1,5 litru na osobu.
 

Vrcholy

Z vrcholu Holý vrch 662 m n.m. je nečekaně skvělý výhled. Na jih je vidět daleko za Velké Meziříčí, na sever zase kopce za Novým Městem na Moravě.
 

Nebezpečí

Trasa je naprosto jednoduchá a bezpečná. Jde se celou dobu po širokých cestách. Snad jediný problém je krátký úsek v obci Bory, kdy se jde po státní silnici a je nutné dát pozor na projíždějící auta. Jinak zde žádné nebezpečí není.
 

Jídlo

Po cestě nejsou bohužel žádné hospody (v Radenicích byla zrušena po zavedení EET) a tak je nutné mít zásoby sebou.
 

Zajímavosti

Kousek pod Holým vrchem je památník na výsadek Bauxite z 2. světové války. Jednalo se o poslední výsadek na území protektorátu za války. Proveden byl 22. března 1945 a měl jediného člena - Kpt. Pavla Hromka. Ten měl za úkol navázat kontakt s místním odbojem a měl připravit podmínky pro britský výsadek (ten se již neuskutečnil). Původně měl být přesunut do Prahy, nakonec zůstal ve Velkém Meziříčí až do konce války odkud posílal denní hlášení do Londýna.
 

Tip na výlet

Z Holého vrchu je dobře vidět až do Velkého Meziříčí. Jeden pěkný výlet do tohoto města najdete i na našem webu: Rodinný výlet z Křižanova do Velkého Meziříčí

Vloženo: 27. 06. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora