NaTreku.cz

Výlet s dětmi kolem Velkého Rozsutce na Malé Fatře

Pohoří, oblast / Stát

Malá Fatra / Slovensko

Roční období

Léto

08. 07. 2017

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1159 m

↓ 1159 m

Délka

14.8 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 1200 m n.m.

min. 561 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1159 m
Sklesané metry: 1159 m

Zdolávání řetězů a schodů v Jánošíkových dierách na výletu kolem Velkého Rozsutce

Nástupní místo

Parkoviště u hotelu Diery na konci vesnice Terchová - Biely Potok.
 

Popis treku

Od parkoviště u hotelu Diery jsme se vydali po turistické značce směr Jánošíkovy diery. Cesta vede kolem potoka, který jsme několikrát po lávkách překročili. Nakonec jsme došli ke vstupu do Jánošíkových dier.

Zde jsem se vydali po žluté na Nové diery. Po soustavě lávek a žebříků jsme prošli diery. Poté se cesta změnila v klasickou lesní stezku. Na rozcestí Podžiar jsme pokračovali do Horních dier. Zde jsou místy řetězy, díky kterým je možné projít kolem krásných vodopádů. Nakonec jsme diery opustili a lesem, později po louce, jsme došli do krásného sedla Medzirozsutce. Panoval zde čilý ruch a i my jsme si odpočinuli.

Jelikož byla znát únava, vypustili jsem výstup na Velký Rozsutec a po modré značce jsme ho podešli. Jde se po úzké stezce, ze které jsou krásné výhledy na severní část Malé Fatry. Nakonec jsem se ocitli v sedle Medziholie. Z něj jsou krásné výhledy na Velký Rozsutec.

Ze sedla jsem začali prudce klesat do obce Štefanová. Jde se po širší lesní cestě, ale sestup je náročný. Kolena bolela. Ve Štefanové jsme si proto pořádně odpočinuli v hospůdce. Z vesnice jsme se vydali po žluté značce k Jánošíkovým dieram. Přešli jsme malý hřeben a vstoupili jsme do Dolných dier. Prošli jsme diery a po stezce, po které jsme ráno přišli do dier, jsme se vrátili zpět na parkoviště u hotelu Diery.

Jánošíkovy diery jsou turisticky velmi oblíbenou lokalitou. V létě zde určitě nebudete sami, spíše naopak. Jak je z fotek tohoto výletu patrné, lidí po cestě potkáte opravdu hodně.
 

Náročnost

Dlouhý a poměrně náročný výlet. První část a poslední část se jde v technicky náročném terénu. Žebříky, řetězy, jištění. Vše ale perfektně zajištěné. Prostřední pasáž je klasicky horská. Jde se po stezkách a chodnících. Trasu v pohodě zvládly děti, které jsou na škole na prvním stupni. Cesta není vhodná pro psy, kvůli části v Janošikových dierach.
 

Dostupnost vody

Vodu je možné doplnit ve srubu Podžiar nad Dolnými dierami. Pramen vody je kousek pod sedlem Medziholie. A samozřejmě je možné doplnit tekutiny ve vesnici Štefanová v hospůdce.
 

Možnosti přespání

Obec Terchová nabízí velké množství ubytování všeho druhu, zejména ubytování v soukromí. Penziony jsou i v obci Štefanová.
 

Vrcholy

Cesta vede mezi Velkým a Malým Rozsutcem. Na žádný vrchol se během cesty nevystoupá. Krásné výhledy budete mít jak na Malý Rozsutec 1 343 m n. m. tak na Velký Rozsutec 1 609 m n. m.
 

Nebezpečí

V Jánošíkových dierách je nutné dbát zvýšené bezpečnosti. Cesta vede takřka stále po lávkách, schodech a žebřících. Jelikož se jde korytem potoka, je zde stále mokro a může to klouzat. V Horních dierach jsou zase exponovanější místa zajištěny řetězy. Zbytek cesty je technicky jednoduchý. Jde se po klasických horských stezkách. Ty můžou za mokra klouzat (hlavně stezka, která obchází Velký Rozsutec).
 

Jídlo

Cesta začíná u hotelu Diery, kde je restaurace. Další možnost je koliba Podžiar nad Dolnými dierami. Zde jen lehké občerstvení. Poslední možnost je hospůdka v obci Štefanová.
 

Zajímavosti

Projít Jánošíkovy diery lze jen jedním směrem. Z obce Těrchová se jde nahoru Novými dierami, zpět se vrací Dolnými dierami. Je to z důvodu velkého množství návštěvníků, kteří by si na úzkých lávkách a žebřících zavazeli.

Tip na výlet

Tomuto výletu dominují výhledy na krásnou horu Velký Rozsutec. Popis výstupu na tento skvost Malé Fatry najdete na našem webu - Horský výstup na Velký Rozsutec

Vloženo: 25. 03. 2018
Autor:
kratas
Profil autora