NaTreku.cz

Horský výstup na Velký Rozsutec na Malé Fatře

Pohoří, oblast / Stát

Malá Fatra / Slovensko

Roční období

Léto

08. 08. - 09. 08. 2009

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1995 m

↓ 1995 m

Délka

18.8 km

2 dny

Nadmořská výška

max. 1610 m n.m.

min. 561 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1995 m
Sklesané metry: 1995 m

Užitečné informace

  1. 8.8. - začátek cesty u hotelu Diery. Výstup Janošikovými dierami ke kolibě Podžiar. Občerstvení na kolibě. Další výstup do sedla Medzirozsutce. Výstup na Velký Rozsutec, sestup do sedla.
  2. 9.8. - ze sedla Medziholie jsme traverzem podešli horu Stoh. Výstup na horu Poĺudňový Grúň. Sestup do vestnice Štefanové. Přes Jánošíkovy diery návrat k autu.

Užitečné informace

  1. 8.8. - začátek cesty u hotelu Diery. Výstup Janošikovými dierami ke kolibě Podžiar. Občerstvení na kolibě. Další výstup do sedla Medzirozsutce. Výstup na Velký Rozsutec, sestup do sedla.
  2. 9.8. - ze sedla Medziholie jsme traverzem podešli horu Stoh. Výstup na horu Poĺudňový Grúň. Sestup do vestnice Štefanové. Přes Jánošíkovy diery návrat k autu.

Dvoudenní treking v Národním parku Malá Fatra

Nástupní místo

Parkoviště na konci vesnice Terchová u hotelu Diery. Od parkoviště vede značená cesta do hor.
 

Popis treku

1. den

Cestu na horu Velký Rozsutec 1 609 m n. m. jsme začali v dopoledních hodinách u hotelu Diery v obci Terchová. Od hotelu vede značená cesta podél potoka, která nás zavedla až k ústí Janošíkových Dier. Průchod dierami je zajištěn soustavou schodů, lávek a žebříků. Občas nám v průchodu vadily velké batohy, ale jinak jsme si tento úsek cesty velmi užili. Po úspěšném průchodu jsme se zastavili na občerstvení u koliby Podžiar. Zde jsme si nakonec dali víc piv, než jsme plánovali, ale i tak jsme zvládli v pořádku pokračovat v cestě.

Od koliby jsme pokračovali po značce do Horných dier. (foto) Cesta nás postupně z úzké rokle přivedla na lesní cestu a po čase jsme se ocitli na loukách u sedla Medzirozsutce. (foto) Jelikož už pokročil čas, vynechali jsme výstup na Malý Rozsutec a vyrazili přímo na Velký. Výstup je poměrně náročný, ale vede v krásné krajině, kde se postupně otevírají výhledy. Bez problémů jsme tak vystoupali na vrchol Velkého Rozsutce. (foto) Po nezbytném fotografování jsme se po cestě spustili do sedla Medziholie, kde jsme nakonec přespali kousek od rozcestníku.

2. den

Ráno jsme se rozhodli vynechat náročný výstup na horu Stoh. Ze sedla jsme se tedy vydali po žluté značce, která v lesnatém terénu traverzuje tuto horu. Po napojení na červenou značku jsme začali stoupat na hlavní hřeben Malé Fatry. Na hoře Poĺudňový Grůń 1 460 m n. m. (foto) jsme se rozhodli pro sestup do údolí. Po žluté značce jsme sestoupili k chatě Na Grúni. (foto) Odtud jsme pokračovali do vesnice Štefanová a po žluté značce jsme se přehoupli přes malé sedlo zpět k Janošikovým Dieram. Dolnými dierami jsme se poté vrátili zpět na parkoviště u hotelu Diery, kde na nás čekalo auto.

Tip na výlet

Velký Rozsutec je opravdu krásná hora. Je ovšem poměrně náročné vystoupat na vrchol. Proto se nabízí náhradní řešení - Malý Rozsutec. Cestu na tohoto malého bratříčka Velkého Rozsutce najdete i na našem webu - Výstup na Malý Rozsutec.
 

Náročnost

Přechod krásné hory Velký Rozsutec je velmi pestrý na typ krajiny. V první části se jde po jištěných cestách v Janošíkových dierach. Poté se jde krásnou krajinou na skalnatý vrchol hory. Poměrně velké je i celkové převýšení, které je více jak 1 000 metrů, dobrá kondička je tak na místě.
 

Dostupnost vody

Tekutiny jsme doplnili na kolibě Podžiar po průchodu Dolných dier. Poté je pramen pod sedlem Medziholie pod Velkým Rozsutcem a možnost doplnění tekutin všeho druhu je i na chatě Grúň a ve vesnici Štefanová.
 

Možnosti přespání

Noc jsme strávili pod širým nebem v sedle Medziholie pod Velkým Rozsutcom. Jinak je možné domluvit si ubytování na Chatě na Grúni, v některém penzionu ve vesnici Štefanová nebo na horské chatě pod Chlebom (to při přechodu celého hřebene Malé Fatry).
 

Vrcholy

Na trase jsme vystoupali na vrcholy Veľký Rozsutec 1 609 m n. m. a Poľudňový Grúň 1 460 m n. m. Během treku se otevíraly výhledy nejen na Malou Fatru, ale i Babiu Horu, Západní a Nízké Tatry.
 

Nebezpečí

Průchod Jánošíkovými dierami je velmi zábavný, je však nutné si dát pozor. Jelikož se jde stále podél či nad potokem, stupy či kameny jsou mokré a hrozí uklouznutí. Jinak je jištění v dobrém stavu. Sestup z Velkého Rozsutce je na jednom mírně exponovaném úseku zajištěn ocelovým lanem. Ale sestup není nebezpečný. V lesnaté části Malé Fatry žijí medvědi, ale je minimální pravděpodobnost, že by vám zkřížili cestu.

Vybavení

Pro přechod Velkého Rozsutce je nutné mít klasické horské vybavení - pevné kotníkové boty a oblečení do nepohody. My jsme sice noc strávili v přírodě, ale stan jsme si nevzali, věřili jsme předpovědi počasí. Trekingové hole jsou sice praktické, ale v Jánošíkových dierach vám budou zavazet. Takže ty bych tentokrát nedoporučoval.

 

Jídlo

Na začátku treku je restaurace Diery, kde je možné se najíst. Malé občerstvení je v sezóně v kolibě Podžiar. Další možnost občerstvení je ve vesnici Štefanová a Chata na Grúni.

 

Zajímavosti

Přechod přes Velký Rozsutec je každoročně v období od 1. 3. do 15. 6. z důvodu ochrany přírody zakázán.
 

Vloženo: 03. 04. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora