NaTreku.cz

Rodinný výlet lanovkou ze St Gilgenu na Zwölferhorn

Pohoří, oblast / Stát

Solná Komora / Rakousko

Roční období

Léto

25. 07. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 39 m

↓ 945 m

Délka

4.9 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 1521 m n.m.

min. 566 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 39 m
Sklesané metry: 945 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - Ano
  3. Přelidněnost - na vrcholu velká

Pohodová turistika s dětmi - lanovkou na vyhlídkovou horu Zwölferhorn

Nástupní místo

Auto jsme nechali na placeném parkovišti v městečku St. Gilgen, odtud jsme se lanovkou přepravili pod vrchol hory Zwölferhorn. Jedna jízda jen na horu stála 18,5 Eur (rok 2018). Samotný výlet tedy začal u horní stanice lanovky.
 

Popis treku

Cestu na vyhlídkovou horu Zwölferhorn jsme si usnadnili jízdou lanovkou z města St. Gilgen. Jízda není nejlevnější ( 18,5 Euro za osobu cesta nahoru), ale ušetřili jsme tak bezmála 1 000 metrů převýšení. Od horní stanice lanovky je to na vrchol jen kousek a tak jsme si po chvilce mohli vychutnat krásný výhled na jezero Wolfgangsee a okolní hory Solné komory (foto).

Po chvíli jsme se začali pomalu sunout dolů. K našemu milému překvapení jsme zjistili, že jsme takřka jediní, kdo se rozhodl jít dolů po svých. Všichni ostatní spolucestující z lanovky měli zaplacenou i cestu zpět. Po vyšlapaných pěšinkách jsme tak začali sestupovat. Hora je prošpikovaná stezkami a je jedno, kterou se vydáte. Všechny vedou do města.

První část sestupu vede po loukách a tak je možné se kochat okolím. U chaty Sausteigalm jsme si udělali přestávku a občerstvili se. Pokračovali jsem po cestě kolem dalších chat - Franzl´s Hütte a Bartlhütte. Za nimi jsme vstoupili do lesa. Postupně se stezka změnila v širokou cestu a po ní jsme došli zpět do městečka St. Gilgen.
 

Náročnost

Lanovka, která vede takřka až na vrchol hory dělá z tohoto výletu jednoduchou záležitost. Převýšení je tak minimální a cesta zpět do města je bezproblémová. Jde se po vyšlapaných cestách, kterých je ve svahu hory více. Ve spodní části sestupu jsou i prudší svahy se štěrkovým povrchem, na kterém to můžte klouzat. Trasu bez problémů zvládnou i malé děti. Trasa není vhodná pro kočárek.
 

Dostupnost vody

Po cestě je opravdu hodně chat, kde je možné se občerstvit. Franzl´s Hütte je takřka na vrcholu hory Zwölferhorn. Několik dalších chat je pak i při cestě zpátky do St Gilgenu, například příjemná chata Bartlhütte.
 

Možnosti přespání

V okolí je poměrně dost horských chat, kde je možné se ubytovat. Např. kousek od vrcholu na chatě Franzl´s Hütte, případně je spusta možností v okolí jezera Wolfgangsee. Je zde i několik oficiálních kempů, které jsou cenově dostupnější.
 

Vrcholy

Z vrcholu Zwölferhorn 1 521 m n. m. jsou skvělé výhledy na jezero Wolfgangsee a okolní hory pohoří Solné komory - Salzkammergutberge, např. Schafberg 1 780 m n. m., Breitenberg 1 260 m n. m. a mnoho dalších. 
 

Nebezpečí

Na trase během sestupu není žádné problematické místo. Jde se po vyšlapaných chodnících nebo širokých lesních cestách. Žádný exponovaný úsek zde není. Pouze ve spodní části sestupu jsou i prudší svahy se štěrkovým povrchem, na kterém to můžte klouzat.

Jídlo

Jídlo nabízejí všechny chaty v okolí. Je tak možné se najíst kousek pod vrcholem, nebo během sestupu do města. My jsme využili druhou variantu na chatě Sausteigalm. 
 

Zajímavosti

Celá oblast pohoří Solné Komory nabízí nespočet turistického vyžití. Od překrásných jezer (Wolfgangsee, Mondsee, Attersee, Fuschlsee) pod horské túry, kterých lze v této oblasti naplánovat opravdu mnoho. Aktuální informace o celé oblast Salzkammergut najdete také v čeština například na tomto webu www.salzkammergut.at

 

Tip na výlet v Solné Komoře

Horským nadšencům doporučuji pročíst také tyto dva treky, které jsou svými výhledy z vrcholů Schafbergu (1 780 m n. m.) a nejvyšší hory Gamsfeldem (2 028 m n. m.), pověstné: Túra na Schafberg, Výstup na Gamsfeld

Vloženo: 30. 07. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora