NaTreku.cz

Výstup na Břidličnou horu v srdci Jesenického hřebene

Pohoří, oblast / Stát

Jeseníky / Česko

Roční období

Jaro

26. 05. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 526 m

↓ 526 m

Délka

10.7 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1358 m n.m.

min. 866 m n.m.

Turistická mapa Hrubého Jeseníku

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 526 m
Sklesané metry: 526 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - Ano
  2. Vhodné pro děti - Ano
  3. Přelidněnost - na jaře menší

Trek přes Ztracené kameny na Břidličnou horu v jižní části CHKO Jeseníků

Nástupní místo

Výstup začínáme na parkovišti u motorestu Skřítek na silnici spojující Rýmařov a Petrov nad Desnou. U parkoviště je rozcestník turistických tras.
 

Popis treku

Od parkoviště u motorestu Skřítek vede k vrcholu Břidličné hory zelená značka - Naučná stezka Po hřebenech - světem horských luk. Po překročení státní silnice jsem prvních několik stovek metrů šel po lesní asfaltce. Brzy se cesta změní v širokou lesní stezku (foto) a začíná výrazněji stoupat. V některých pasážích je stoupání strmější, ale nic extra náročného.

Postupně se cesta změnila v užší stezku a s přibývající výškou se mění i ráz krajiny. Ubývá listnatých stromů a les začíná i řídnout. Díky tomu na mne v horní části lesa vykoukly i Ztracené kameny (foto). K tomuto skvělému vyhlídkovému místu je nutné vystoupat prudším svahem po kamenech. Výhled směrem k Šumperku je výborný.

Od kamenů jsem pokračoval dál po stezce, která stále stoupala k hoře Pec. Zde se jde již částečně mezi kosodřevinou. Od hory Pec se stezka narovnává a jde se v podstatě po rovince po krásném širokém hřebeni (foto). Udělal jsem si odbočku na horu Pecný a dál pokračoval k Břidličné hoře. Výhledy po cestě jsou skvělé. Je vidět jak Praděd, tak i Dlouhé Stráně, Keprník nebo Kralický Sněžník. Na vrchol Břidličné hory 1 358 m n. m. nevede značka, ale jsou zde vyšlapané chodníčky. Vrchol je velmi plochý a výhledu na všechny strany nic nebrání. Na vrcholu jsem si udělal zasloužený odpočinek a v klidu se kochal výhledy. Na cestu zpět jsem se vydal po stejné trase a poměrně brzy jsem byl zpět u auta na parkovišti.
 

Náročnost

Vzhledem k poměrně vysoce položenému nástupnímu místu není výstup až tak náročný (startuje se na v nadmořské výšce cca 890 m n. m). Nicméně i tak je stoupání poměrně dlouhé a hlavně s těžkými batohy se člověk pořádně zapotí.

Terén se postupně také mění. První metry jsou po lesní asfaltce, poté se však cesta mění na širokou lesní, v horní části na úzký chodník, který je místy hodně kamenitý nebo pokrytý kořeny. Po výstupu na vrchol Pec se jde po širokém hřebeni a převýšení je zde již minimální. Trasu zvládnou psi a děti, kočárek neprojede.
 

Dostupnost vody

Restaurace je u parkoviště v Motorestu Skřítek, jinde po cestě jsem na vodu nenarazil. Stačilo mi 1,5 litru vody na osobu.
 

Vrcholy

Na trase se vystoupá na tři vrcholy - Pec 1 311 m .n.m, Pecný 1 330 m n.m. a Břidličná hora 1 358 m n.m. Výhledy jsou skvělé na velkou část Jeseníků nebo třeba na Kralický Sněžník.
 

Nebezpečí

Trasa je technicky jednoduchá. Za mokra je nutné dávat pozor na kamenech nebo kořenech, které můžou klouzat. Na vyhlídku Ztracené kameny se jde po velkých kamenech, některé jsou uvolněné a hýbou se. Na samotném hřebeni je dobré pozor dávat pozor hlavně v létě na blesky, jde se otevřenou krajinou a není kde se ukrýt.
 

Jídlo

Restaurace je přímo u parkoviště - Motorest Skřítek. Jinak na trase není žádná chata. Je nutné mít vlastní zásoby.
 

Zajímavosti

Na svazích hor Pec, Pecný a Břidličné hory se nacházejí obrovské hromady kamenů, tzv. kamenné moře. Jedná se o pozůstatek skalních bloků, které zde v dávné historii nacházely. Postupem časů je však roztrhal mráz a zůstaly z nich jen velké kamenné bloky.

Na svazích Jeseníků se také nacházejí tzv. putující kameny. Tyto kameny se pohybují vlastní vahou ze svahů po vodou nasáklé půdě. Jsou schopny takto urazit až několik centimetrů za rok. Poznají se jednoduše - před sebou valí hlínu a za nimi je vyrytá brázda.

Další informace o pohoří Jeseníky a krásné letecké záběry najdete v pořadech ČT Krajinou domova nebo Klenoty naší přírody.

Vloženo: 29. 05. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora