NaTreku.cz

Podzimní výstup na horu Gösseck v Ennstálských Alpách

Pohoří, oblast / Stát

Ennstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Podzim

19. 10. 2014

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1338 m

↓ 1338 m

Délka

11.6 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 2214 m n.m.

min. 892 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1338 m
Sklesané metry: 1338 m

Jednodenní horský výstup na fotogenickou horu Gösseck v Eisenerzských Alpách

Nástupní místo

Horská túra začíná na parkovišti za posledním stavením ve vesničce Zeller v Eisenerzských Alpách, která geograficky patří do nadřazaného celku Ennstálských Alp. Příjezd do vesnice Zeller je od rychlostní silnice A9, sjezd u města Trofaiach.
 

Popis treku

Na parkoviště u lesa jsme dojeli pozdě večer. Proto jsme přespali hned u auta. Brzy ráno jsme se vydali po značené cestě č. 693 směrem k hoře Gösseck. Cesta vede lesem. Je dobře značená. Postupně jsme začali nabírat výšku. V serpentinách jsme se dostali na hranici lesa. Poprvé se otevřely výhledy na krásnou inverzi pod námi. (foto) Stezka nás bezpečně provedla mezi kosodřevinou. Stoupání bylo poměrně prudké. Nad kosodřevinou jsme chvíli šli v kamenném poli. Došli jsme do krásného horského kotle Bechlgraben. Dál jsme stoupali nyní již po alpských loukách. Horský kotel se postupně rozšířil a my jsme došli do sedla mezi horami Gösseck a Gries Kogel. (foto) Ze sedla jsme dál stoupali na horu Gösseck a po chvíli jsme již stáli na vrcholu. Výhledy jsou nádherné. (foto) My jsme je měli vylepšené dokonalou inverzí. Na vrcholu jsme si to opravdu užili a nějaký čas jsme zde zůstali.

Sestup jsme začali stejnou cestou jako výstup. Sešli jsme do sedla pod horou. Zde jsme však opustili značenou cestu a začali jsme sestupovat po stezce, která je ve svahu hory Gries Kogel. Stezka je zřetelná, vede po hřebínku hory a stále klesá. Postupně jsme sestoupili do lesa. Stezka je stále dobře viditelná a nakonec nás dovedla v údolí zpět na značenou cestu, kterou jsme ráno stoupali na horu. Po této cestě jsme se poté vrátili zpět k autu na parkovišti.
 

Náročnost

Krásný výstup, naprosto bez problémů. Cesta vede celou cestu po značené cestě. Nejsou zde žádné technicky obtížné pasáže. Samozřejmě je nutné mít dobrou kondici, neboť převýšení je více než 1 300 metrů.
 

Dostupnost vody

Voda je jen v údolí kousek od parkoviště. Ve vyšších polohách voda žádná není. Proto je dobré mít minimálně 1,5 litru vody sebou.
 

Možnosti přespání

Po příjezdu na parkoviště u lesa jsme si ustlali hned vedle auta. Stany jsme nemuseli stavět. Spaní nám posvětila i místní policie, která nás večer přijela zkontrolovat.
 

Vrcholy

Na treku jsme zdolali vrchol hory Gösseck 2 214 m n. m., ze které se nabízí fantastické výhledy především na Ennstálské Alpy, Národní park Gesäuse, Seckauské Taury a Hochschwab.
 

Nebezpečí

Na treku se nenachází žádný obtížný úsek. Celou cestu se jde po horských stezkách nebo alpských loukách.

Vybavení

Pro výstup na tuto horu stačí kvalitní pevné boty a dobrá kondice. Samozřejmě je nutná ochrana proti dešti, případně větru.
 

Jídlo

Na trase není žádná chata, proto jsme měli veškeré jídlo sebou. Bez problémů jsme výstup zvládli jen se studenou stravou a s litrem a půl vody na osobu.

Tip na výlet

Horský masiv Reiting, jehož nejvyšším bodem je hora Gößeck lze také kompletně přejít. Popis této trasy naleznete na našem webu - Poctivý trek na vrchol hory Gößeck
 

Vloženo: 16. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora