NaTreku.cz

Výstup na horu Grosses Maiereck v Ennstálských Alpách

Pohoří, oblast / Stát

Ennstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Jaro

06. 05. 2017

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1215 m

↓ 1215 m

Délka

14.8 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1764 m n.m.

min. 686 m n.m.

Turistická mapa Ennstálské Alpy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1215 m
Sklesané metry: 1215 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti- ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost -malá

Jednodenní pohodový trek na horu Grosses Maiereck

Nástupní místo

Parkoviště na začátku lesní cesty, po které vede značená cesta č. 633 do hor. Příjezd na parkoviště je po silnici z města Windischgarsten.
 

Popis treku

Po nočním příjezdu na parkoviště jsme chladnou noc strávili ve stanech. (foto) Ráno jsme vše pobalili a vyrazili jsme podél potoka do hor. Brzy jsme dorazili k salaším Mengg Alm. Zde se poprvé otevřely krásné výhledy na skalnatý hřeben Haller Mauern. (foto) Značená cesta dál vedla po široké cestě až k závěru údolí. Zde jsme se stočili doleva a začali stoupat lesem. Cesta se začala zužovat a nabírala výšku. Nakonec jsme se opět napojili na širokou lesní cestu a pokračovali jsme směrem k hoře Grosses Maiereck 1 764 m n. m. Také se poprvé otevřely výhledy na tuto horu. (foto) Po této cestě jsme nakonec došli do sedla Admonter Höhe, kde jsou salaše Seisen Alm. (foto) Zde jsme si odpočinuli, dobrali zásoby vody a vyrazili vzhůru na horu.

Nakonec jsme na hřeben hory vystoupali volným terénem a nikoliv po stezce. Důvodem byly zbytky sněhu v lesní části výstupu. Na hřebeni jsme se napojili na stezku (foto) a po ní bez problémů vystoupali na vrchol Grosses Maiereck 1 764 m n. m. Z něj se otevírají krásné výhledy na celou hradbu Severních vápencových alp - od Hochschwabu, přes Ennstálské Alpy po Kalkalpen a Totes Gebirge. (foto)

Po odpočinku jsme začali sestupovat směrem k hoře Klein Maiereck. Při vstupu do lesa jsme opustili značenou cestu a volným terénem jsme prudce sestoupili (foto) na širokou lesní cestu. Po této cestě jsme poté pohodlně došli až do údolí na hlavní silnici. Po té jsme se několik desítek metrů vrátili k parkovišti a zakončili tak celý krásný okruh.

Tip na výlet

V Ennstálských Alpách jsou takřka nekonečné možnosti k trekům. V jižnější části tohoto pohoří se otevírají zase výhledy na sousední Seckauské Taury. Trek v této části Ennstálských Alp popisujeme na našem webu - Výstup na hory Leobner a Blaseneck
 

Náročnost

Z velké většiny pohodový trek vedený po širokých lesních cestách nebo alpských loukách. Jediný těžší úsek byl sestup z hory, kdy jsme nešli po značené cestě, ale sestoupili jsme prudce po loukách. Důvodem bylo velké množství sněhu na značené trase. Na svazích už byl sníh roztátý.

 

Dostupnost vody

Několik pramenů se nachází u salaší Seisen Alm v sedle Admonter Höhe pod horou Grosses Maiereck. Zde bez problémů doplníte zásoby na zbytek cesty.

 

Možnosti přespání

Při nočním příjezdu na parkoviště jsme si postavili stany vedle auta. Jinak není po cestě žádná chata, kde by bylo možné nocovat. Ideální místo na bivak je sedlo Admonter Höhe, kde je několik pramenů vody.
 

Vrcholy

Z hory Grosses Maiereck 1 764 m n. m. se otevírají krásné výhledy na pohoří Hochschwab, Národní park Gesäuse, skalnatý hřeben Haller Mauern a na západě pohoří Kalkalpen a Totes Gebirge.
 

Nebezpečí

Trasa vede v první části po širokých lesních cestách a je naprosto bez problémů. Výstup ze sedla na vrchol je také bezpečný. Jediný náročnější úsek byl sestup z hřebene, neboť jsme šli po prudkém svahu hory. Zde hrozilo podklouznutí, protože tráva byla ještě mokrá z roztátého sněhu. Ale i tento úsek se dá bez problémů zvládnout.

Vybavení

Výstup na Grosses Maiereck lze bez problémů zvládnout s klasikým vybavením do hor - pevné kotníkové boty, funkční oblečení včetně nepromokavé bundy. My jsme měli ještě návleky do sněhu. Dobrým pomocníkem jsou teleskopické hole.
 

Jídlo

Na cestě není žádná možnost občerstvení. Veškeré zásoby jídla jsme měli s sebou a vystačili jsme si se studenou stravou.
 

Vloženo: 09. 05. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora