NaTreku.cz

Nenáročný zimní treking v srdci pohoří Raxalpe

Pohoří, oblast / Stát

Schneeberg a Rax Alpe / Rakousko

Roční období

Zima

21. 01. 2017

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1103 m

↓ 1103 m

Délka

10.6 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1951 m n.m.

min. 1077 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1103 m
Sklesané metry: 1103 m

Jednodenní horská túra v pohoří Raxalpe

Nástupní místo

Parkoviště v silničním sedle Preiner Gscheid, které leží na silnici mezi obcemi Prein an der Rax a Kapellen.
 

Popis treku

Výstup na Raxalpe jsme začali jako tradičně na parkovišti v silničním sedle Preiner Gscheid. Vyrazili jsme brzy ráno, neboť noc v autě na parkovišti při teplotě cca - 17 stupňů nebyla nejpohodlnější. Cesta z parkoviště vede lesem, v pohodě jsme takto vystoupali do horského kotle Siebenbrunn. (foto) Sníh byl tvrdý, takže jsme ani nepoužili sněžnice. Dál cesta vedla k chatě Karl Ludwig Haus prudkým žlebem. (foto) Zde jsme již sněžnice využili a bez probémů jsme vystoupali k chatě. Tentokrát jsme vynechali výstup na nejvyšší horu pohoří Raxalpe - Heukuppe. Byli jsme zde již několikrát. Proto jsme pokračovali od chaty nejprve do sedla. Poté jsme vystoupali na horu Predigstuhl 1 902 m n.m. (foto) Zde jsme opustili hranu pohoří Raxalpe a vydali jsme se k sedlu Trinksteinsattel. Krajina je zde úžasná, navíc nám celou dobu dělala společnost početná stáda kamzíků. Ze sedla jsme vystoupili na horu Dreinmarkstein 1 948 m n. m., (foto) která je vlastně prvním vrcholem táhlého hřebenu. Výhledy z hory jsou fantastické na všechny strany. (foto)

Po krátkém odpočinku jsme se vydali zpět směrem k hoře Predigstuhl. Na ni jsme však nevystoupali a po dosažení kraje pohoří jsme začali sestupovat po cestě Waxriegel steig do údolí. Hlavně v nižší části cesty byl již sníh měkký a sestup byl tak krapet náročnější. Nakonec jsme se skulili k chatě Waxreigel Haus, která byla otevřená. Od chaty jsme poté pokračovali na parkoviště stejnou cestou jakou jsme ráno stoupali k pohoří.

 

Náročnost

Jednoduchá túra do srdce pohoří Raxalpe. Celý trek vede po stezkách nebo alpských loukách. Náročnější je jen výstup prudkým žlabem k chatě Karl Ludwig Haus, je ale možné tento žlab traverzovat. Zimní podmínky tento trek mírně ztěžují.
 

Dostupnost vody

V zimním období není možné vodu nikde nabrat, musíte mít veškeré zásoby s sebou. V sezoně je otevřená chata Karl Ludwig Haus a Waxriegel Haus. Druhá jmenovaná chata však byla vyjímečně otevřená i během našeho pobytu. Proto bylo možné doplnit zásoby zde.
 

Možnosti přespání

Jedná se o poměrně krátký výstup, nocleh není potřeba. V případě nutnosti lze přespat na chatě Karl Ludwig Haus, v zimě je otevřen Winterraum.
 

Vrcholy

Na trase jsme vystoupali na hory Predigstuhl 1 902 m n. m. a  Dreimarkstein 1 948 m n. m. Během treku se otevírají výhledy na Schneeberg, Schneealpe, Hochschwab, dále na hory Ötscher, Dürrenstein a další.
 

Nebezpečí

Mírné obtíže může způsobit výstup žlabem z kotle Siebenbrunn Graben k chatě Karl-Ludwig Haus, neboť je místy prudší. Tentokrát jsme použili sněžnice, které nám výstup usnadnily. Sestupová trasa Waxriegel Steig je naprosto bez probémů i v zimě.

Vybavení

Pro zimní trek v pohoří Raxalpe je nutné mít kvalitní oblečení. My jsme vyráželi při teplotě - 17 stupňů. Kvalitní boty, teplé oblečení je samozřejmostí. Stejně tak návleky do sněhu, sluneční brýle a teleskopické hole. K výstupu nám pomohly i sněžnice.
 

Jídlo

Občerstvení bylo možné na chatě Waxriegel Haus, která je otevřená i v zimě o víkendech. My jsme se spokojili s vlastní studenou stravou.
 

Zajímavosti

Raxalpe, stejně jako další okolní pohoří, jsou rájem kamzíků. Jsou jich zde opravdu desítky a je takřka nemožné je nepotkat.

Tip na výlet

Na tomto přechodu jsme vynechali výstup na nejvyšší horu Raxalpe. Vystoupat na vrchol Heukuppe můžete na našem webu - Zimní výstup na Heukuppe
 

Vloženo: 03. 04. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora