NaTreku.cz

Náročná ferrata Kaiser Franz Josef na horu Hochblaser

Pohoří, oblast / Stát

Hochschwab / Rakousko

Roční období

Léto

07. 09. 2013

Náročnost

D

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1229 m

↓ 1230 m

Délka

11.7 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 1771 m n.m.

min. 623 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1229 m
Sklesané metry: 1230 m

Klettersteig Kaiser Franz Josef v západní části pohoří Hochschwab

Nástupní místo

Parkoviště u jezera Leopoldsteiner See asi 2 km za městem Eisenerz.
 

Popis treku

Příjezd na parkoviště u jezera Leopoldsteiner See byl tradičně v nočních hodinách a tak jsme si ustlali vedle auta. Ráno jsme k nástupnímu místu ferraty Kaiser Franz Josef jsme vyrazili po široké cestě v západní části jezera, která po několika stech mentrech přešla v lesní pěšinku. (foto) Pod skálou jsme přešli krátké kamenné pole a pak již následoval nástup na náročnou ferratu Kaiser Franz Josef. Prvních asi 50 metrů je zároveň i nejtěžší část celého výstupu. Je zde nutné využít i fyzickou sílu a dobré je mít již základní znalosti pohybu na ferratách. Výstup vede stále velmi prudce vzhůru, není zde nouze o kramle a skoby, které umožňují stupy ve vzdušných pasážích klettersteigu. (foto) V prvních 2/3 cesty je jen jedno snazší místo, kde se dá odpočívat. Poslední třetina výstupu je zcela odlišná. Nejprve cesta přešla v klasickou stezku po alpské louce. (foto) Posledních asi 100 metrů výstupu jsme opět lezli po klasickém klettersteigu. Na úplném závěru výstupu je možné vyzkoušet si přejít po natažených ocelových lanech mezi skalami.

Po opuštění jištěné cesty jsme začali stoupat po normální stezce. Prokličkovali jsme kosodřevinou a došli jsme na vrchol hory Hochblaser 1 771 m n. m.. Z vrcholu se otevírají krásné výhledy a Národní park Gesäuse. (foto) Z vrcholu jsme začali prudce klesat k salaši Hasenwilzing. (foto) Zde je pramen vody a je možné doplnit zásoby. Cesta od salaší dál klesala, přešla do krásného listnatého lesa. Po značené cestě jsme sestoupili až do údolí. Zde jsme se napojili na širokou polní cestu a podel potoka jsme se začali vracet zpět k autu. Široká cesta vedla kolem jezera Leopoldsteiner See (lehký rodinný trek kolem jezera Leopoldsteiner See je popsán zde). Bylo možné se i vykoupat, my jsme však chvátali zpět k autu na parkovišti. Poté již následoval jen návrat do vlasti.
 

Náročnost

Nádherná a velmi dlouhá ferrata, která své nejtěžší místo má hned v úvodních metrech. Često je vedena v kolmých skalách s krásnými výhledy na okolí. Je potřeba dobrá fyzička. Nedoporučoval bych tuto ferratu pro začátečníky.
 

Dostupnost vody

Pramen se nachází u salaše Hasenwilzing H. během sestupu z hory Hochblaser. Klettersteig je dlouhý, doporučuji minimálně 1,5 litru vody na výstup.
 

Možnosti přespání

Na parkoviště u jezera Leopoldsteiner See jsme přijeli v noci a spali jsme vedle auta. Rozhodně jsme nebyli sami, tuto možnost zvolilo více posádek aut. Hodně jich také bylo z ČR.
 

Vrcholy

Z hory Hochblaser 1 771 m n. m. jsou krásné výhledy na Eisenerzské Alpy a Národní park Gesäuse.
 

Nebezpečí

Ferrata Kaiser Josef Franz je poměrně dlouhá a v některých pasážích i fyzicky náročná. Nejobtížnější pasáž je hned během prvních 20ti metrech. Po celou dobu jsou jistící prvky v perfektním stavu.

Vybavení

Pro výstup na tuto ferratu je nutné kompletní vybavení na jištěné cesty. Ferratový set s brzdou, přilbu. Dobré jsou i rukavice, které ochrání před odřením prstů o skálu nebo ocelové lano.
 

Jídlo

Na trase není žádná chata, tak je nutné mít veškeré zásoby jídla sebou. Občerstvit se můžete na parkovišti u jezera Leopoldseiner See, kde jsou různé stánky.
 

Zajímavosti

V úplném závěru klettersteigu je možné vyzkoušet si přejít po natažených lanech mezi skalami. Není to součástí výstupové cesty, jen možné zpestření na závěr ferraty.

Tip na výlet

V okolí města Eisenerz lze podniknout i klasické horské treky. Jeden lehčí je popsán i na našem webu - Pohodový trek na Polster
 

Vloženo: 14. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora