NaTreku.cz

Okružní výlet z Bačkárky přes Velký Javorník a zpět

Pohoří, oblast / Stát

Javorníky / Slovensko

Roční období

Zima

30. 12. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 224 m

↓ 224 m

Délka

5.6 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 1072 m n.m.

min. 924 m n.m.

Turistická mapa pohoří Javorníky

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 224 m
Sklesané metry: 224 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (i předškolního věku)
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - střední

Nenáročný turistický výlet z Kasáren přes Velký Javorník a zpět

Nástupní místo

Vycházíme z našeho ubytování na chatě Bačkarka na Kasárnách. Jedná se už o Slovenskou část pohoří Javorníky. Chata je přímo ve spodní části sjezdovky Kasárna (slovensky Kasárne) a leží v CHKO Kysuce.
 

Popis treku

Z chaty Bačkárka vycházíme po sjezdovce do prudkého kopce až narazíme na žlutou turistickou značku, která sjezdovku traverzuje. Jde o lesní cestu koncem prosince částečně pokrytou sněhem.

Kousek za sjezdovkou potkáváme studánku Prales, kde se můžete osvěžit čerstvou vodou z pramene. Žlutá značka vlastně podchází Velký Javorník - lze si cestu asi v polovině žluté do sedla Gežov zkrátit přímo na vrchol, ale jdeme dál

Pokračujeme po žluté zančce z lesa na mýtinu, kde se již nachází sedlo Gežov 1 040 m n. m., kde je i menší turistický přístřešek. Ze sedla se vracíme stejným směrem, kterým jsme přišli jen o něco výš po červené, která vede přímo na Velký Javorník 1 072 m n. m., na který ze sedla přicházíme cca po 15 minutách. 

Na vrcholu Javorníku je dvojramenný kříž se dvěma příčnými břevny. Fotíme povinnou vrcholovku a pokračujeme po červené směrem zpět ke Kasárnám. To nám po lesní cestě zabere z vrcholu něco přes půl hodiny. V oblasti Kasáren se vracíme zpět k chatě po asfaltce, která areál křižuje.
 

Náročnost

Jedná se o velmi jednoduchý a nenáročný výlet v horách, který jsme absolvovali i s malými dětmi ve věku tři až sedm let. Pouze úvodní pasáž je trochu prudší, protože jsme šli z chaty přímo po části sjezdovky (asi do poloviny) až na žlutou značku. Trasa není vhodná pro kočárky.
 

Dostupnost vody

Během tohoto výletu nepotřebujete vodu vůbec řešit. Jde pouze o 6 km, které každý ujde i bez vody. Navíc v nástupním i cílovém místě je několik celoročně otevřených chat, včetně Bačkárky.
 

Možnosti přespání

Přespat můžete stejně jako my na horské chatě Bačkárka přímo na svahu sjezdovky. V okolí je mnoho dalších možností ubytování, stačí si jen vybrat - Penzion Javorník, Horský hotel Hájenka.
 

Vrcholy

Na trase zdoláme pouze jeden vrchol, ale jde zrovna o nejvyšší horu pohoří Javorníky, Velký Javorník 1 070 m n. m. Z vrcholu je částečně omezený rozhled na server, díky zalesnění na východ a na jich moc vidět není. I tak ale lze vidět většinu kopců z Beskyd včetně Lysé hory. 

Nebezpečí

Jde o bezproblémovou a bezpečnou cestu. Nejprudší svah je pouze na sejzdovce, ale i za mokra jde o nenáročnou turistiku. Všechny cesty jsou i v zimně bezpečné. V Javorníkách sice můžete narazit na rysa nebo vlka, ale jde o plachá zvířata, která nejsou pro člověka přirozenou hrozbou.
 

Jídlo

Díky tomu, že celý výlet zvládnete rychlou chůzí do dvou hodin, pomalou do tří, tak není třeba řešit žádné vydatné jídlo. Stačí menší svačina pro děti.

Vloženo: 04. 01. 2023
Autor:
Karel
Profil autora